Inflácia na Slovensku postupne klesá, ale podľa najnovších údajov Eurostatu bola v januári tohto roka stále piata najvyššia v Európskej únii. Aj keď prognóza predpovedá výrazné spomalenie rastu cien, stále stavia Slovensko na rovnaké miesto v poradí európskych krajín aj za celý rok 2024. Upozornil na to v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického vývoja Inštitút pre stratégie a analýzy.

Medziročná inflácia v jednotnej európskej metodike bola v januári na Slovensku na úrovni 4,4 percenta, pričom výrazne poklesla z decembrových 6,6 percenta. Najvyššia inflácia v sledovanom období od roku 2015 bola zaznamenaná vo februári minulého roka (15,4 percenta).

„V susedných krajinách bola inflácia v januári tohto roka najnižšia v Česku (2,7 percenta) a najvyššia v Poľsku (4,5 percenta). V EÚ je na tom najhoršie Rumunsko (7,3 percenta) a najnižšie hodnoty vykázalo Dánsko a Taliansko (0,9 percenta),“ vyčíslil ISA.

Podľa najnovšej prognózy Eurostatu by mala priemerná ročná inflácia na Slovensku v roku 2024 výrazne klesnúť na 3,5 percenta z vlaňajších 11 percent. "Najväčší vplyv na pokles by malo mať výrazné zmiernenie rastu cien energií a potravín. Inflačný tlak bude ale naďalej podporovať pretrvávajúca napätá situácia na trhu práce. Prejaví sa v zrýchlenom raste nominálnych miezd, ktoré by mali byť vyššie o vyše sedem percent oproti roku 2023," priblížil inštitút.

Priemerná inflácia v celej EÚ by mala tento rok mierne klesnúť na tri percentá z vlaňajších 3,1 percenta. Z okolitých krajín je prognóza inflácie na tento rok najnižšia v Českej republike (2,9 percenta). S výnimkou Česka by mali všetky susedné krajiny, ako aj Rumunsko (5,8 percenta), vykázať najvyššie hodnoty v rámci EÚ.

Ďalšie dôležité správy

WA 24 archív Berlín - Na archívnej snímke z 1. júla 2023 osoba ukazuje eurové mince v Berlíne.   Inflácia v eurozóne sa ďalej spomaľuje a zdá sa, že cenové tlaky už dosiahli vrchol. To znižuje tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), aby pokračovala vo zvyšovaní sadzieb.  Najnižšiu medziročnú mieru inflácie v EÚ zaznamenali v júli Belgicko (1,7 %), Luxembursko (2,0 %) a Španielsko (2,1 %). Najvyššie tempo rastu spotrebiteľských cien bolo v Maďarsku (17,5 %), na Slovensku a v Poľsku (v oboch kraji
Neprehliadnite

Slováci si myslia, že inflácia je trikrát vyššia, než sa oficiálne udáva