Medziročná miera inflácie v Maďarsku sa v máji znížila na 21,5 percenta z aprílových 24 percent. Kým v marci mzdy medziročne vzrástli v priemere o päť percent na 779 eur, v apríli sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšili o 6,1 percenta na 758 CZ, informoval o tom Štatistický úrad. Inflácia sa tak znížila už štvrtý mesiac po sebe. V januári sa vyšplhala až na 25,7 percenta, čo bola najvyššia úroveň od roku 1996. Maďarsko sa v poslednom období potýka s najvyššou infláciou v Európskej únii.
Ceny potravín v Maďarsku sa v máji medziročne zvýšili o 33,5 percenta, ich rast však spomalil z aprílových 37,9 percenta. Ceny elektriny v máji medziročne stúpli o 27,2 percenta a ceny plynu o 49,1 percenta.
Maďarská centrálna banka sa predvlani v júni stala prvou centrálnou bankou v Európskej únii, ktorá začala od vypuknutia pandémie covidu-19 zvyšovať náklady na úvery.
Minulý mesiac maďarská centrálna banka znížila svoju jednodňovú depozitnú sadzbu o jeden percentuálny bod na 17 percent. Ako prvá v Európe tak začala cyklus uvoľňovania menovej politiky. Svoju hlavnú úrokovú sadzbu však ponechala bez zmeny na 13 percentách.
K uvoľňovaniu menovej politiky s cieľom podporiť hospodársku aktivitu centrálnej banky už skôr tlačila vláda premiéra Viktora Orbána. Maďarsko sa v druhej polovici vlaňajška dostalo do technickej recesie. Tá sa zvyčajne definuje ako minimálne dve štvrťroky poklesu ekonomiky za sebou.
Maďarský minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy tento týždeň uviedol, že inflácia v Maďarsku do konca tohto roka klesne pod desať percent, čo podľa neho centrálnej banke umožní do budúcej jari výrazne znížiť úrokové sadzby. „Naozaj ťažkou úlohou bude znížiť infláciu pod päť percent, pretože nebude ľahké obmedziť inflačné očakávania,“ dodal.