Inflácia láme rekordy. Otestujte sa, či si dokážete ochrániť peniaze
Rast inflácie nemá vplyv len na ceny potravín či benzínu, ale aj na úspory, poistky a úvery. Spotrebitelia by si preto mali dať na finančné operácie väčší pozor
1/10 Kedy sa hovorí o inflácií?
Pri meraní inflácie sa zohľadňujú všetky tovary a služby, ktoré domácnosti spotrebovávajú: - predmety bežnej spotreby (potraviny, noviny či benzín), - predmety dlhodobej spotreby (oblečenie, počítač alebo práčka), - služby (napríklad návšteva u kaderníka, poistenie, nájomné za bývanie).
2/10 Čo spôsobuje inflácia úsporám na bežných účtoch?
„Predstavte si, že plánujete rekonštrukciu kuchyne či kúpeľne, na ktorú ste si nasporili 10-tisíc eur. Necháte si ich odložené na bežnom alebo sporiacom účte v banke, lebo do prerábky sa chcete pustiť neskôr. Lenže ceny materiálov, nábytku aj stavebných prác časom porastú a o rok vás tá istá rekonštrukcia bude stáť pri inflácií osem percent rovných 10 800 eur. A po desiatich rokoch by to bolo dokonca viac ako 21-tisíc eur, takže polovica peňazí vám bude chýbať,” upozorňuje analytik František Burda z FinGO.sk
3/10 Aký je prvý krok pri spravovaní peňazí pri rastúcej inflácií?
Peniaze z dlhodobého hľadiska strácajú na bežnom účte hodnote. Pred ich investovaním by si však spotrebitelia mali vytvoriť dostatočnú rezervu pre prípad krízových udalostí, ideálne vo výške šiestich mesačných platov. Investovať sa oplatí v prípade, ak klientom po jej nasporení ostane na účte vyššia suma.
4/10 Ktorými základnými pravidlami by sa mali riadiť začínajúci investori?
Na začiatku je potrebné porovnať investičné nástroje v overených spoločnostiach. Líšia sa priemerným zhodnotením, poplatkami aj zdaňovaním zisku. Odborníci upozorňujú, že netreba vsádzať všetko na jednu kartu. Peniaze je vhodné rozložiť do viacerých investícií, napríklad do podielových a indexových fondov a časť do zlata. Všetko závisí od klientových cieľov a od horizontu, v ktorom plánuje peniaze zhodnocovať.
5/10 Je vhodné sa v období rastúcej inflácie zadlžiť?
Investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar upozorňuje, že počas inflácie neplatí, že je lepšie peniaze dlhovať. „Dlhy treba splácať. Pri rastúcich cenách sa môže stať, že dlžníkovi neostane po úhrade bežných životných nákladov na splácanie dlhu. Zvyšovanie dlhov tak môže dlžníka uvrhnúť do dlhovej špirály,“ varuje.
6/10 Vedú v časoch inflácie konzervatívne investície?
Generálny riaditeľ Partners Asset Management Jakub Rosa tvrdí, že konzervatívni investori by mali kvôli zachovaniu hodnoty majetku podstúpiť vyššie riziko a predlžiť investičný horizont. „Príliš konzervatívne produkty v boji proti vysokému rastu cien zväčša ťahajú za kratší koniec. V inflačnom prostredí dávajú zmysel najmä reálne aktíva, napríklad akcie či reality,“ hovorí.
7/10 Čomu by sa mali začínajúc investori v súčasnosti vyhnúť?
Bežný klient nie pripravený na výrazný pokles hodnoty svojej investície, a preto by sa mal vyhnúť špekulatívnym investíciám, upozorňuje investičný analytik Swiss Life Select Pavol Škriniar . Ide napríklad o kryptomeny, a to aj napriek tomu, že v posledných rokoch prinášali mimoriadne zaujímavé zhodnotenia.
8/10 Ako často by mal začínajúci investor investovať?
Okrem jednorazovej sumy môže investor vkladať aj pravidelné sumy, napríklad 20, 50 alebo sto eur mesačne, prípadne i viac, respektíve v závislosti od jeho finančných možností. Malé vklady majú význam najmä pri dlhodobom investičnom horizonte.
9/10 Ako sa budú vyvíjať v dôsledku inflácie úvery a hypotéky?
S ohľadom na súčasnú situácia sa dá očakávať zvyšovanie úrokových sadzieb, pričom riaditeľ divízie úvery, stavebné sporenie a lízing spoločnosti Finportal Adrián Luterán očakáva zvýšenie úrokových sadzieb hypoték minimálne na tri až päť percent. Úrokové sadzby úverov by sa mohli vyšplhať na dve percentá.
10/10 Na čo by nemali klienti zabúdať pri zvyšovaní úverov?
Výhodnosť úverov na bývanie ešte stále môže motivovať niektorých klientov k tomu, aby si zvýšili úver ešte skôr než sa podmienky zhoršia. Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik však upozorňuje, že pri zvyšovaní úveru by sa nemalo zabúdať na zvýšenie sumy životného poistenia. Minimálne by malo ísť o štyri najväčšie riziká, a to smrť, kritickú chorobu, trvalé následky a úraz či invaliditu. V opačnom prípade je zvyšovanie úveru rizikové.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo nové dozvedeli.
Tvoj výsledok Len tak ďalej
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo nové dozvedeli.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo nové dozvedeli.