Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb vzrástli v januári oproti decembru o 0,7 percenta. Medziročná inflácia podľa štatistického úradu dosiahla 3,9 percenta, tempo rastu cien spomaľovalo od marca 2023. Jadrová inflácia dosiahla v januári hodnotu 4,5 percenta a čistá inflácia 4,3 percenta.
Ešte v decembri inflácia dosahovala 5,9 percenta. Tempo rastu cien v medziročnom porovnaní spomaľovalo podľa úradu nepretržite už 11 mesiacov. Medziročne vyššie ceny boli vo všetkých odboroch, stále dvojciferný rast bol vo vzdelávaní a v zdravotníctve.
Najväčší vplyv na celkovú infláciu v rámci medziročného porovnania mali naďalej ceny potravín s nealko nápojmi a tiež ceny bývania a energií. Ide o dve podielovo najvýznamnejšie zložky vo výdavkoch domácností. Obe zložky však naďalej kopírovali celkový trend spomaľovania rastu cien.
Tempo zdražovania potravín sa počas minulého roka dynamicky znížilo, z úrovne takmer 29 percent zo začiatku minulého roka spomalilo na 4,9 percenta. Medziročne vyššie ceny zaznamenalo aktuálne sedem z deviatich zložiek potravín, ale vo všetkých zdražovanie spomaľovalo.
Ceny zeleniny a cukru s cukrovinkami rástli však ešte stále dvojciferným tempom. Menej ako pred rokom spotrebitelia platili len za mlieko, syry a vajcia o 3,2 percenta a za oleje a tuky o ,,5 percenta.
Ceny v odbore bývanie a energie klesali, v januári ich rast dosiahol priemernú úroveň 0,5 percenta, čo je najnižšia hodnota od mája 2021. Spomaľovanie celkového rastu ovplyvnili najmä medziročne nižšie ceny váhovo silných zložiek bývania, teda energií o 1,2 percenta a imputovaného nájomného o 0,5 percenta.
Rástli však ceny vodného a stočného, odvozu odpadu ako aj ceny za údržbu a opravy obydlia. Medziročný pokles cien za pohonné hmoty sa ku koncu roka postupne zmierňoval a v januári platili spotrebitelia už len o 0,4 percenta, menej ako pred rokom.