Rast spotrebiteľských cien v eurozóne sa môže dočasne opäť zrýchliť. Upozornil na to v pondelok viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos na konferencii Frankfurt Euro Finance Week vo Frankfurte nad Mohanom.

Uviedol tiež, že ekonomika eurozóny zostane zatiaľ utlmená, ale potom by mala opäť zosilnieť. Aktuálne sa však začínajú objavovať signály, že trh práce začína slabnúť. „Očakávame dočasné oživenie inflácie v nasledujúcich mesiacoch, pretože bázické efekty prudkého zvýšenia cien energií a potravín na jeseň 2022 vypadnú," povedal de Guindos, podľa ktorého však v strednodobom časovom horizonte pokračuje dezinflačný proces.

Riziká na obzore

Inflácia v eurozóne klesla v októbri na 2,9 percenta a bola tak najnižšia za dva roky, ale stále sa drží nad cieľom ECB na úrovni dvoch percent. Predstavitelia banky opakovane varovali pred ťažkým posledným úsekom na ceste späť k cenovej stabilite, keďže vlády ukončujú svoju pomoc na zvládnutie krízy životných nákladov a mzdy rastú.

De Guindos poukázal na riziká na obzore: „Ceny energií zostávajú hlavným zdrojom neistoty uprostred zvýšeného geopolitického napätia a vplyvu fiškálnych opatrení. To isté platí pre ceny potravín, ktoré sa tiež môžu dostať pod tlak a rásť v dôsledku nepriaznivého počasia a klimatickej krízy."

Po rekordnom sprísňovaní menovej politiky úrokové sadzby ECB už pravdepodobne dosiahli vrchol. Predstavitelia banky vrátane prezidentky Christine Lagardovej uviedli, že náklady na pôžičky zostanú nejaký čas na súčasnej úrovni, hoci trhy špekulujú o ich znížení v apríli.

Odmietavý postoj k diskusii o znížení úrokov

„V týchto časoch vysokej neistoty, keď z geopolitickej strany rýchlo prichádzajú otrasy, si myslím, že musíme byť v komunikácii veľmi obozretní," povedal de Guindos na konferencii. „Takže by som nepredpokladal žiadne budúce pohyby z hľadiska úrokových sadzieb. Chcel by som zdôrazniť, že hovoriť o znížení úrokových sadzieb je predčasné."

Tento odmietavý postoj k diskusii o potenciáli zníženia nákladov na pôžičky sa zhoduje s postojom väčšiny predstaviteľov ECB, hoci grécky člen Rady guvernérov Jannis Sturnaras povedal, že takýto krok by sa mohol zvážiť od polovice roku 2024. De Guindos namiesto toho zopakoval štandardnú líniu centrálnej banky. „Domnievame sa, že kľúčové úrokové sadzby ECB sú na úrovniach, ktoré, ak sa budú udržiavať dostatočne dlho, výrazne prispejú k dosiahnutiu inflačného cieľa," vyhlásil.

Poukázal na nové prognózy ECB, ktoré sa očakávajú v decembri a mali by predstaviteľom banky pomôcť pri prehodnotení inflačného výhľadu a požadovaných politických opatrení. Ešte predtým Európska komisia v stredu zverejní svoje nové projekcie pre eurozónu, ktoré môže tiež pomôcť Rade guvernérov ECB pri odhaľovaní budúcich rizík.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 Frankfurt - Na snímke prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová počas tlačovej konferencie vo Frankfurte vo štvrtok 16. marca 2023. ECB zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3,50 %. Banka tak zotrvala na pôvodných plánoch, napriek najnovším otrasom na finančných trhoch. FOTO TASR/AP 

President of European Central Bank Christine Lagarde speaks during a press conference in Frankfurt, Germany, Thursday, March 16, 2023, after a meeting of the ECB's gove
Neprehliadnite

Je predčasné diskutovať o znížení úrokových sadzieb, vyhlásila prezidentka ECB