Spotrebiteľské ceny v Egypte zrýchlili v auguste tempo rastu na takmer 40 percent, čo predstavuje nový rekord. Hlavnou mierou sa pod to podpísali ceny potravín, ktoré medziročne vzrástli zhruba o 72 percent. Uviedol to v nedeľu egyptský štatistický úrad CAPMAS.
Medziročná miera inflácie dosiahla v Egypte minulý mesiac 39,7 percenta, uviedol CAPMAS. To je nová najvyššia úroveň od začatia zverejňovania príslušných údajov v roku 1958. V júli sa ceny zvýšili medziročne o 38,2 percenta.
Ceny potravín a nealkoholických nápojov vzrástli v auguste medziročne o 71,9 percenta, uviedli štatistici. To znamená ešte väčšiu záťaž pre mnohé egyptské rodiny, ktorých životná úroveň klesá už niekoľko rokov.
Hospodársku krízu výrazne zhoršila vojna na Ukrajine, ktorá sťažila prepravu obilia a iných poľnohospodárskych komodít a otriasla svetovými trhmi. Už pred súčasnou krízou žilo pod hranicou chudoby približne 30 percent obyvateľov Egypta, uviedla Svetová banka s tým, že prepad pod túto hranicu hrozí ďalším 30 percentám obyvateľov krajiny.
Najľudnatejšia zo všetkých arabských krajín je v posledných rokoch závislá od pomoci zo zahraničia. Časť financií jej poskytli štáty Perzského zálivu a časť získal Egypt v rámci dohody o úvere s Medzinárodným menovým fondom. Zahraničný dlh krajiny dosiahol tento rok podľa egyptského ministerstva plánovania 165,4 miliardy dolárov. V porovnaní s objemom dlhu spred 10 rokov to predstavuje zhruba trojnásobok.