Inflácia v Číne sa v minulom mesiaci aj napriek ekonomickým stimulom spomalila a bola najnižšia za štyri mesiace. Informuje p tpm správa agentúry Reuters.
Index spotrebiteľských cien v októbri medziročne stúpol o 0,3 percenta po náraste o 0,4 percenta v septembri, uviedol v sobotu čínsky štatistický úrad. Ekonómovia počítali so zvýšením spotrebiteľských cien o 0,4 percenta.
Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú volatilné ceny potravín a energií, sa však mierne zrýchlila na 0,2 percenta z 0,1 percenta.
Peking v rámci najnovších stimulačných opatrení v piatok (8. 11.) schválil balík v hodnote 10 biliónov CNY (1,29 bilióna eur) na zmiernenie skrytého dlhu lokálnych samospráv. Investori však dúfali, že vláda prijme na oživenie ekonomiky priame fiškálne stimuly. Podľa analytikov nový balík v najbližšom období zrejme len málo prispeje k zvýšeniu ekonomickej aktivity, dopytu a cien.
„Vzhľadom na voľný Zlatý týždeň v októbri sa opatrenia na podporu domáceho dopytu prijaté koncom septembra ešte neprejavili," uviedol hlavný ekonóm spoločnosti JLL Bruce Pang.
Očakáva však, že spotrebiteľské ceny budú pokračovať v raste, pričom jadrová inflácia zostane mierna. To podľa neho centrálnej banke (PBOC) umožní, aby na začiatku budúceho roka opäť znížila úrokové sadzby.
V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v októbri klesli o 0,3 percenta po septembrovej stagnácii. Ekonómovia prognózovali, že sa znížia len o 0,1 percenta.
Podľa analytikov americkej banky Goldman Sachs tempo rastu spotrebiteľských cien v Číne zostane nízke (0,8 percenta) aj v roku 2025 a ceny výrobcov sa nevrátia k rastu skôr ako v 3. kvartáli 2025.
Ceny výrobcov v októbri medziročne padli o 2,9 percenta po znížení o 2,8 percenta v septembri. Ekonómovia počítali s poklesom o 2,5 percenta.