Prísna kontrola čínskych spoločností v Indii vyvoláva nervozitu. Čínski dodávatelia komponentov pre smartfóny sú preto opatrní pri zakladaní prevádzok v tejto krajine. Uviedla to čínska firma Xiaomi v liste indickej vláde.

Xiaomi má najväčší podiel na indickom trhu so smartfónmi vo výške 18 percent. Spoločnosť v liste žiada vládu v Indii, aby zvážila stimuly na podporu výroby a zníženie dovozných ciel na určité komponenty.

Iní o prísnej kontrole mlčia

India zintenzívnila kontrolu čínskych podnikov po tom, čo v roku 2020 pri pohraničných stretoch medzi oboma krajinami zahynulo najmenej 20 indických vojakov a štyria vojaci z Číny.

To narušilo investičné plány veľkých čínskych spoločností a vyvolalo opakované protesty z Pekingu.

Zatiaľ čo iné čínske spoločnosti v Indii sú zdržanlivé a verejne nehovoria o kontrole, list Xiaomi poukazuje na problémy, ktorým čelí najmä v oblasti smartfónov, kde mnoho dôležitých komponentov pochádza od čínskych dodávateľov.

Podľa Xiaomi India potrebuje pracovať na „budovaní dôvery“, ak chce povzbudiť dodávateľov komponentov, aby vybudovali v krajine svoje prevádzky.

Obvinenie aj zrazenie aktív

India zmrazila aktíva Xiaomi vo výške viac ako 600 miliónov dolárov za údajné nezákonné prevody financií zahraničným subjektom tým, že ich vydáva za licenčné poplatky.

Indické úrady vlani obvinili aj čínsku spoločnosť Vivo Communication Technology z porušenia niektorých vízových pravidiel a aj z odčerpania prostriedkov vo výške 13 miliárd dolárov.

Obe čínske spoločnosti akékoľvek previnenie popierajú.

Ešte väčšia barikáda voči Číne

Okrem prísnejšej kontroly čínskych firiem India od roku 2020 zakázala aj viac ako 300 čínskych aplikácií vrátane TikToku. Zastavila aj viaceré plánované projekty, ako sú projekty čínskych automobiliek BYD a Great Wall Motor.

Podľa zdroja mnohí manažéri čínskych spoločností majú problém získať víza na vstup do Indie a ich firmy čelia pomalému schvaľovaniu investícií pre intenzívnu kontrolu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

India bude do roku 2030 najväčším hnacím motorom rastu dopytu po rope vo svete