India zakázala vývoz zlomkovej ryže a na export niekoľkých druhov ryže uvalila dvadsaťpercentné clo. Krajina sa tak snaží podporiť zásobovanie domáceho trhu a zmierniť domáce ceny vzhľadom na to, že podpriemerné monzúnové dažde negatívne ovplyvnili pestovanie ryže. Predpokladá sa, že kroky na obmedzenie exportu povedú k rastu globálnych cien tejto základnej potraviny, uviedla agentúra Reuters. India je najväčším vývozcom ryže na svete.
Zdražovanie bude pokračovať
„Nastane značný tlak na potravinovú bezpečnosť v mnohých krajinách," uviedol ekonóm Phin Ziebell zo spoločnosti National Australia Bank. Rast cien ryže by podľa analytikov mohol viesť k zdražovaniu aj pri ďalších obilninách. „Pre ceny potravín je to inflačný krok," povedal k postupu Indie analytik Ole Houe zo spoločnosti IKON Commodities. „Mohlo by to vyvolať rast cien pšenice a kukurice," dodal.
India nemá veľa konkurentov
India sa na globálnych dodávkach ryže podieľa viac ako 40 percentami. Medzi jej hlavných konkurentov na svetovom trhu patrí Thajsko, Vietnam a Barma. Podľa obchodníkov budú zvyšovať ceny aj vývozcovia ryže z týchto krajín. Zdraženie pravdepodobne rýchlo pocítia najväčší svetoví dovozcovia ryže Čína a Filipíny.
Čína patrí medzi najväčších dovozcov indickej zlomkovej ryže, ktorú využíva ako krmivo pre zvieratá. Obchodníci predpokladajú, že Čína sa teraz bude snažiť nahrádzať zlomkovú ryžu kukuricou.