India zakázala vývoz zlomkovej ryže a na export niekoľkých druhov ryže uvalila dvadsaťpercentné clo. Krajina sa tak snaží podporiť zásobovanie domáceho trhu a zmierniť domáce ceny vzhľadom na to, že podpriemerné monzúnové dažde negatívne ovplyvnili pestovanie ryže. Predpokladá sa, že kroky na obmedzenie exportu povedú k rastu globálnych cien tejto základnej potraviny, uviedla agentúra Reuters. India je najväčším vývozcom ryže na svete.

Zdražovanie bude pokračovať

„Nastane značný tlak na potravinovú bezpečnosť v mnohých krajinách," uviedol ekonóm Phin Ziebell zo spoločnosti National Australia Bank. Rast cien ryže by podľa analytikov mohol viesť k zdražovaniu aj pri ďalších obilninách. „Pre ceny potravín je to inflačný krok," povedal k postupu Indie analytik Ole Houe zo spoločnosti IKON Commodities. „Mohlo by to vyvolať rast cien pšenice a kukurice," dodal.

India nemá veľa konkurentov

India sa na globálnych dodávkach ryže podieľa viac ako 40 percentami. Medzi jej hlavných konkurentov na svetovom trhu patrí Thajsko, Vietnam a Barma. Podľa obchodníkov budú zvyšovať ceny aj vývozcovia ryže z týchto krajín. Zdraženie pravdepodobne rýchlo pocítia najväčší svetoví dovozcovia ryže Čína a Filipíny.

Čína patrí medzi najväčších dovozcov indickej zlomkovej ryže, ktorú využíva ako krmivo pre zvieratá. Obchodníci predpokladajú, že Čína sa teraz bude snažiť nahrádzať zlomkovú ryžu kukuricou.

Ďalšie dôležité správy

ryžové pole - ryža - farmár
Neprehliadnite

India, najväčší svetový exportér ryže, čelí poklesu produkcie