Zvýšené ceny potravín prinútili mnohé vlády vo svete zaviesť cenové kontroly a obchodné obmedzenia. Zvýšenie cien je spôsobené kombináciou viacerých faktorov, najmä vysokých cien energií, geopolitiky a počasia. Hoci sa mohlo zdať, že obnovenie námorného vývozu obilia z Ukrajiny vyrieši potravinovú krízu, nemusí tomu tak byť, a to aj napriek poklesu cien tejto komodity. 

India, najväčší svetový vývozca ryže, zaznamenala pokles plôch pestovania plodín o 13 percent v dôsledku vĺn horúčav a sucha. India predstavuje 40 percent celosvetového obchodu s ryžou a pokles produkcie by mohol viesť k obmedzeniu vývozu, čo by znamenalo obmedzenie dodávok pre zvyšok sveta. 

Ryža živí polovicu ľudstva a je životne dôležitá pre politickú a ekonomickú stabilitu v Ázii. Prerušenie dodávok v dôsledku potenciálnych obchodných obmedzení zo strany Indie by mohlo spôsobiť jej nedostatok a zvýšenie cien inde.  

Mukesh Jain, riaditeľ Sponge Enterprises Pvt., a obchodník s ryžou očakáva, že exportné ceny dosiahnu do budúceho mesiaca 400 dolárov za tonu z 365 dolárov v súčasnosti. Situáciu by mohlo aspoň čiastočne zachrániť obdobie monzúnov počas septembra. 

Otázne je, ako by ďalší rast cien ovplyvnil indický boj s infláciou, ktorá tam v súčasnosti dosahuje 10-ročné maximá. V reakcii na jej vysoké hodnoty plánuje Indická centrálna banka ďalej zvyšovať úrokové sadzby. 

Náznaky inflačných nepokojov sa už prejavili vo viacerých krajinách rozvíjajúcich sa trhov, vrátane skrachovanej Srí Lanky. Zrak sa tak upiera na indickú produkciu ryže, ktorej zber je naplánovaný začiatkom jesene.