Inflácia v USA podľa ukazovateľa, ktorý preferuje americká centrálna banka, minulý mesiac vzrástla. A viac, ako ekonómovia predpovedali. To pravdepodobne posilní neochotu Fedu znížiť v dohľadnom čase úrokové sadzby. Oznámilo to v piatok americké ministerstvo obchodu.
Spotrebiteľské ceny, merané indexom výdavkov na osobnú spotrebu (PCE), sa v marci zvýšili medzimesačne o 0,3 percenta, rovnako ako vo februári. V medziročnom porovnaní vzrástol PCE v marci 2024 o 2,7 percenta, čo bolo rýchlejšie tempo ako 2,5 percenta vo februári. Marec bol už tretí mesiac po sebe, keď bol PCE vyšší ako inflačný cieľ Fedu na úrovni dvoch percent. Ekonómovia predpovedali, že sa PCE zvýši v marci medzimesačne o 0,3 percenta a medziročne o 2,6 percenta.
K marcovému zrýchleniu tempa rastu PCE prispel najmä sektor služieb, v ktorom ceny vyskočili medziročne o štyri percentá. Spomedzi nestálych položiek sa ceny energií zvýšili medziročne o 2,6 percenta a ceny potravín o 1,5 percenta. Piatkové údaje ukázali, že ostro sledovaný jadrový index, bez nestálych cien potravín a energií, v marci medzimesačne vzrástol o 0,3 percenta a medziročne o 2,8 percenta. Fed pozorne sleduje jadrové ceny, ktoré mu zvyčajne poskytujú obzvlášť dobrý prehľad, kam smeruje inflácia.
Po dosiahnutí vrcholu na úrovni 7,1 percenta v roku 2022 sa PCE po väčšinu roka 2023 znižoval. Tento rok sa však vytrvalo drží nad dvojpercentným cieľom centrálnej banky. Chronicky zvýšená miera inflácie sa stala zdrojom frustrácie pre Fed, ktorého predstavitelia ešte minulý mesiac predpovedali, že v tomto roku očakávajú tri zníženia referenčnej úrokovej sadzby.
Väčšina ekonómov predpokladala, že škrty sa začnú v júni. Nedávno však niekoľko predstaviteľov Fedu vrátane jeho predsedu Jeromeho Powella naznačilo, že v blízkom čase nepredpokladajú redukciu kľúčovej sadzby, ktorá by viedla k zníženiu sadzieb z hypoték, úverov na autá, na kreditné karty a z podnikateľských pôžičiek. Ekonómovia teraz špekulujú o odsune prvého zníženia úrokov na september.