Americká vláda v piatok odporučila, aby saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán mal trestnoprávnu imunitu v súvislosti s vraždou saudskoarabského disidenta Džamála Chášukdžího v roku 2018. Biely dom argumentuje, že toto rozhodnutie nesúvisí s bilaterálnymi vzťahmi medzi USA a Saudskou Arábiou, ale s tým, že Muhammad bin Salmán je faktickým vládcom Saudskej Arábie a najnovšie aj predsedom vlády.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena predtým opakovane odsudzovala údajnú účasť saudskoarabského princa na vražde disidenta v Turecku. Biden predovšetkým počas prezidentskej kampane vyhlasoval, že za vraždu Chášukdžího by mali byť vyvodené voči saudskoarabskému princovi dôsledky.

„Džamál dnes ešte raz zomrel,“ vyhlásila v reakcii na rozhodnutie americkej vlády Chášukdžího turecká snúbenica Hatice Cengizová.

Odporúčanie americkej vlády nie je pre súdy záväzné, ozvali sa však proti nemu ľudskoprávni aktivisti.

Saudská Arábia v súčasnosti podľa AP stupňuje represie voči kritikom režimu. Okrem toho znížila aj ťažbu ropy, čím naštrbila snahy USA a ich spojencov potrestať Rusko za jeho vojenskú agresiu na Ukrajine.

Údajne agenti saudskoarabskej tajnej služby zavraždili Chášukdžího na konzuláte v Istanbule v roku 2018. Jeho telo pravdepodobne rozkúskovali, keďže doteraz sa nenašlo. Americké tajné služby usudzujú, že vraždu nariadil saudskoarabský korunný princ, ktorého novinár Chášukdží opakovane kritizoval.

Ďalšie dôležité správy

Bidenova administratíva sa tvári, že rozhodnutie OPEC+ ju šokovalo a varuje, že to bude mať dohru. Na pozore by sa mala mať hlavne Saudská Arábia, keďže jej vládca, princ Muhammad bin Salmán, je spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom považovaný za hlavného iniciátora spomínaného zníženia
Neprehliadnite

Americko-saudskoarabská spolupráca sa začína i končí pri obchodných vzťahoch