Celé desaťročie korporátni lídri tvrdili, že prechod na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku prinesie revolúciu, nové dobre platené zelené pracovné miesta a hospodársky rast. Mal to byť „win-win“ scenár – záchrana planéty a zároveň vyššia prosperita.
Táto predstava sa začína rozplývať. Austrálska letecká spoločnosť Qantas otvorene priznala, že lietanie sa môže stať luxusom dostupným len pre najbohatších. Dôvodom drahších leteniek je povinné používanie udržateľného leteckého paliva. Čoraz viac analýz ukazuje, že prísne environmentálne ciele oslabujú ekonomiku.
Podobný problém zažíva aj priemysel. Napriek sľubom, že obnoviteľné zdroje prinesú lacnú energiu, realita je iná, uvádza Telegraph. Ceny elektriny v Spojenom kráľovstve sú už teraz o 50 percent vyššie ako vo Francúzsku a dvojnásobne vyššie ako v USA.

Na stole je budúcnosť európskeho priemyslu. Brusel sa už nemôže vyhýbať večnej dileme
Niekoľko firiem, ako Qantas, už otvorene priznáva realitu. Výrobcovia zatvárajú továrne, pretože náklady sú neudržateľné. Prechod na čistú nulu mal byť ekonomickou príležitosťou storočia, no opak je pravdou.
Napriek tomu, väčšina podnikov naďalej predstiera, že environmentálne ciele nemajú žiadne ekonomické náklady. Podniky by mali prestať s ekonomickou fikciou, tvrdí Telegraph, a začať otvorene hovoriť o tom, akú cenu za čistú nulu zaplatíme – či už v podobe drahších leteniek, menšieho výberu tovaru alebo straty pracovných miest. Kým sa realite neprispôsobia aj ostatní, ekonomické dôsledky budú čoraz bolestivejšie.
Ďalšie dôležité správy
