Zhodli sa na tom poslanci Európskeho parlamentu, ktorí prijali smernicu dávajúca členským štátom na výber, ako znížiť produkciu tašiek znečisťujúcich životné prostredie.

Oponenti, ktorí návrh označovali za zbytočné obmedzenie práv spotrebiteľov, boli väčšinou europoslancov prehlasovaní.

Únijné krajiny budú musieť tašky buď do roku 2018 úplne spoplatniť, alebo prijať iné opatrenia, ktoré zabezpečia, aby ich priemerná ročná spotreba klesla do roku 2019 na 90 kusov na osobu. O šesť rokov neskôr by sa potom malo ročne spotrebovať maximálne 40 tašiek na osobu. V súčasnosti pritom každý človek použije podľa štatistík EÚ 200 tašiek za rok.

„Spoplatnenie plastových tašiek sa už ukázalo byť správnou cestou. Toto je historická šanca, ako obmedziť ich škodlivý vplyv na životné prostredie,“ vyhlásila spravodajkyňa návrhu Margrete Aukenová z poslaneckej frakcie zelených.

Európsky parlament zároveň vyzval Európsku komisiu, aby posúdila vplyv oxidačno-biologicky rozložiteľných plastových materiálov, ktoré sa rozpadajú na malé častice, na životné prostredie a prípadne navrhla vhodné opatrenia zamerané na obmedzenie ich spotreby alebo zníženie ich škodlivých vplyvov. Komisia má tiež do roku 2017 predložiť opatrenia na označovanie biodegradovateľných a kompostovateľných plastových tašiek, ktoré by mali zabezpečiť ich rozpoznanie v celej Európskej únii.

Uznesenie podporili aj slovenskí europoslanci. „Som rozhodne za zníženie spotreby plastových tašiek. Dnes už vieme povedať, že množstvo takéhoto odpadu by vytvorilo svojou rozlohou jeden nový kontinent,“ povedal Branislav Škripek.

Podľa Ivana Štefanca sú najefektívnejším spôsobom ochrany životného prostredia ekonomické nástroje. „Deväťdesiat percent plastových tašiek je použitých jednorazovo, čo má nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Je potrebné, aby aj Slovensko znížilo spotrebu týchto jednorazových tašiek, keďže spotreba v SR je 466 kusov na osobu na rok,“ povedal.

Za problém pre životné prostredie považuje plastové tašky aj Monika Smolková. „Plastový odpad sa nerecykluje, ale spaľuje, čo negatívne vplýva na životné prostredie. Plastová taška je veľmi ľahko nahraditeľná iným obalovým materiálom, ktorý sa bude užívať dlhodobo a nebude záťažou pre prírodu,“ uviedla.

Ľahké plastové nákupné tašky, s hrúbkou menšou ako 50 mikrónov, sú v súčasnosti podľa údajov Európskej únie najviac rozšírenými plastovými taškami v členských štátoch. Pravdepodobnosť ich opätovného použitia je však nižšia, ako v prípade hrubších tašiek, takže sa rýchlejšie stávajú odpadom, ktorý často končí rozptýlený v prírode a výrazne znečisťuje najmä vodné plochy a ekosystémy.

Podľa odhadov použil v roku 2010 každý občan únie 198 plastových nákupných tašiek, pričom približne 90 percent z nich bolo ľahkých. Spotreba týchto tašiek by bez zásahu pravdepodobne naďalej rástla. Podľa údajov Európskej komisie bolo v EÚ v roku 2010 odhodených viac ako osem miliárd plastových tašiek.