Najväčšia banka na Slovensku mení výšku úrokových sadzieb úverov, neváhala ani pri úrokoch na hypotékach. Avšak s dvíhaním sadzieb na vkladoch, musela chvíľu čakať, spomína v rozhovore pre magazín Forbes generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.
Zmena sadzieb
Slovenská sporiteľňa, ktorá sa v minulom roku stala TREND Bankou roka, sa rozhodla od júna zmeniť úrokové sadzby úverov na bývanie. Takisto zvýšila úrokové sadzby aj na sporení termínovaných a kombi vkladoch o 0,5 percenta ročne.
Pritom v prvom štvrťroku vykázala o tridsaťpäť percent vyšší prevádzkový zisk ako pred rokom. Vlaňajší hospodársky rok ukončila s výnosmi takmer 709 miliónov eur. Avšak rast jej zisku nebol taký výrazný ako predvlani, keď ho viac ako zdvojnásobila. Vlani predstavoval rast len dve percentá, pričom čistý zisk bol 245 miliónov eur.
Ziskovosť bánk klesá
Zvyšovanie úrokov sa dotklo aj hypoték, dokonca oveľa viac ako pri vkladoch.
V najbližšom čase bude slovenský bankový sektor kopírovať situáciu v Česku, „kde zvýšenie úrokov prebehlo skôr a dnes vidíme, že ziskovosť bánk už začína klesať“. „Aj u nás príde k stagnácii alebo poklesu ziskovosti, keď budú nabiehať náklady na financovanie, napríklad na vkladoch,“ otvára tému šéf Slovenskej sporiteľne a tohtoročný najrešpektovanejší CEO roka podľa ankety PwC medzi manažérmi slovenských firiem Peter Krutil.
Pri navyšovaní sadzieb je podľa neho dôležité sledovať financovanie bánk. Pri hypotékach ide o takzvané dlhé financovanie, ktoré súvisí s fixáciou a banka sa preto musí dívať na cenu peňazí o niekoľko rokov dopredu.
Iné financovanie sa týka vkladov od klientov. Tu sú sadzby priamo naviazané na rozhodnutie ECB, takže banky museli chvíľu čakať s dvíhaním sadzieb na vkladoch.
Ostáva jediný faktor
Podstatný je aj samotný hypotekárny trh. „Doteraz na rast trhu pôsobili tri faktory,“ tvrdí šéf Slovenskej sporiteľne. „Dnes zostáva už len jeden,“ dodal. Zmena podľa neho nastala na trhu s investičnými bytmi, ktorý sa zmenšil. Pokles zaznamenáva aj refinancovanie hypoték. Jediným faktorom nateraz zostáva už len trh s vlastným bývaním.
Zvlášť kategóriu tvoria termínované vklady, o ktoré prejavujú ľudia vyšší záujem. „Doteraz mali klienti peniaze buď na bežnom účte, alebo v podielovom fonde. Nič iné neexistovalo, pretože ďalšie produkty nemali cenu. Dnes sa táto paleta rozširuje,“ vysvetľuje Peter Krutil a jedným dychom dodáva, že situácia sa tým „vlastne vracia do normálu.“
Nepodľahnúť tlaku
Personálne náklady tvoria približne polovicu z celkových prevádzkových nákladov banky. Pri otázke, aký postoj zaujme k zvyšovaniu miezd, Peter Krutil diplomaticky odpovedá, že netreba podľahnúť tlaku zvyšovať mzdy len na základe dočasného rastu zisku.
Zamestnancov sa dotýka aj ďalšie rozhodnutie firmy. Ako prvá banka na Slovensku sa rozhodla zaviesť štvordňový pracovný týždeň. Pilotnú verziu si vyskúša časť banky už v najbližšom období. V decembri čaká spoločnosť vyhodnotenie a následne definitívne rozhodnutie.
Ak štvordňový týždeň vedenie schváli, začnú podľa nového nastavenia fungovať od začiatku budúceho roka.