Ceny ropy na svetových trhoch v utorok vystúpili na trojtýždňové maximá. Severomorská ropa Brent okolo 18:15 stredoeurópskeho času pridávala takmer 1,4 percenta na 74,92 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase rástla o viac ako 1,4 percenta na 71,36 dolára za barel. Vplyv na to majú, okrem iného, správy o menových stimuloch v Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy, ako aj ohrozenie ťažby v Mexickom zálive hurikánom a obavy z eskalácie napätia na Blízkom východe.
Čínska centrálna banka zavádza najväčšie opatrenia na podporu hospodárskeho rastu od pandémie. Podporné kroky zahŕňajú ponuku väčšieho objemu finančných prostriedkov a zníženie úrokových sadzieb. Sú pritom širšie, ako sa očakávalo. Mnohé neuspokojivé štatistické údaje z nedávnej doby vyvolali obavy z dlhodobého spomalenia rastu a tým aj z poklesu dopytu po rope, čo prispievalo k poklesu jej ceny.
Juh Mexika zasiahol v noci na utorok hurikán John, ktorý dosiahol kategóriu tri na päťstupňovej škále. Nad pevninou postupne zoslabol na tropickú búrku, stále ale hrozia v najbližších dňoch silné dažde a záplavy. Spoločnosť Shell už v nedeľu oznámila evakuáciu dvoch ropných plošín v Mexickom zálive z dôvodu možnosti, že túto oblasť môže zasiahnuť tropická búrka.
K rastu cien prispieva aj situácia na Blízkom východe. Izraelská armáda tvrdí, že pri utorkovom údere na južné predmestí Bejrútu zabila Ibrahíma Kubaisiho, ktorého označila za veliteľa raketových jednotiek libanonského hnutia Hizballáh. Zároveň oznámila, že v Libanone začala novú vlnu masívnych úderov na ciele spojené s Hizballáhom. Konflikt s Hizballáhom pritom zvyšuje aj napätie vo vzťahu k Iránu, ktorý je spojencom tohto hnutia. „To vyvolalo obavy z totálnej vojny na Blízkom východe, ktorá by mohla región úplne destabilizovať,“ uviedol Alex Hodes, analytik ropných trhov v maklérskej spoločnosti StoneX.