Popredné združenie výrobcov čipov varuje, že technologický gigant Huawei Technologies buduje v celej Číne tajné závody na výrobu polovodičov. Niečo ako tieňovú výrobnú sieť, ktorá umožní spoločnosti figurujúcej na čiernej listine obísť americké sankcie a podporiť technologické ambície krajiny. Informuje o tom Bloomberg.
Huawei sa uprostred napätia medzi USA a Čínou ocitol na pozícii kontroverzného výrobcu telekomunikačných zariadení. Minulý rok sa preorientoval na výrobu čipov a podľa washingtonskej Asociácie polovodičového priemyslu (Semiconductor Industry Association, SIA) dostáva od vlády a svojho domovského mesta Šen-čen štátne dotácie v odhadovanej výške 30 miliárd dolárov. Najmenej dva závody už údajne stoja a stavajú sa najmenej tri ďalšie.
Americké ministerstvo obchodu zaradilo v roku 2019 Huawei na svoj zoznam problémových subjektov a nedávno mu takmer úplne zakázalo spolupracovať s americkými spoločnosťami. Ak však spoločnosť Huawei stavia a kupuje zariadenia pod menami iných spoločností bez toho, aby zverejnila svoju účasť, tvrdí SIA, čínska telekomunikačná spoločnosť by bola schopná obísť tieto obmedzenia a nepriamo kúpiť americké zariadenia na výrobu čipov, ktoré by boli inak zakázané.
Desiatky spoločností na zozname
Úrad pre priemysel a bezpečnosť amerického ministerstva obchodu v odpovedi na otázky agentúry Bloomberg News o varovaniach SIA uviedol, že situáciu monitoruje, a je pripravený v prípade potreby konať. Na čiernu listinu už zaradil desiatky čínskych spoločností, okrem Huawei aj Fujian Jinhua Integrated Circuit a Pengxinwei IC Manufacturing či PXW.
„Vzhľadom na prísne obmedzenia uvalené na Huawei, Fujian Jinhua, PXW a ďalšie firmy nie je žiadnym prekvapením, že sa usilovali o značnú štátnu podporu pri vývoji domácich technológií,“ uviedol úrad vo vyhlásení. Bidenova administratíva vlani v októbri zaviedla kontroly exportu, ktoré bránia všetkým čínskym spoločnostiam získať určité pokročilé polovodiče a zariadenia na výrobu čipov. Americkí dodávatelia sú na základe nariadenia povinní „poznať svojho zákazníka“, čonich núti svojich klientov kontrolovať.
Polovica celosvetovej kapacity
Komunistická strana Číny kritizovala americkú vládu za jej obmedzenia na vývoz technológií, pričom tvrdila, že USA sa snažia obmedziť jej hospodársky rozvoj. Peking sa zároveň zaviazal vyvinúť vlastné lokálne alternatívy pre čipy, výrobné prostriedky a kritické technologické komponenty. Čína do svojho domáceho polovodičového priemyslu nalieva bezprecedentné množstvo peňazí. SIA odhaduje, že v krajine je v prevádzke najmenej 23 výrobných zariadení s plánovanými investíciami viac ako 100 miliárd dolárov. Do roku 2029 alebo 2030 je Čína na najlepšej ceste k tomu, aby mala viac ako polovicu celosvetovej kapacity priemyslu v oblasti polovodičov staršej generácie.
„Čína vyčlenila na dotácie zhruba toľko ako zvyšok sveta dokopy,“ povedal expert a autor Chris Miller „Tieto čísla sú neuveriteľne obrovské,“ dodal.
Jedným z dlhodobých rizík z pohľadu USA je, že Huawei a ďalšie čínske spoločnosti využijú investície do technológií staršej generácie na budovanie znalostí v oblasti výroby polovodičov. S dostatočnými skúsenosťami a objemom výroby by spoločnosť s technickou zdatnosťou, ktorou disponuje Huawei, mohla pristúpiť k produkcie sofistikovanejších polovodičov.
To bola cesta, ktorou sa vydali taiwanská TSMC a juhokórejský Samsung, pretože nedokázali konkurovať rivalom ako Intel. Teraz, po desaťročiach vývoja, vedú toto odvetvie vo výrobe čoraz sofistikovanejších čipov.