800 miliónov stratených  pracovných miest?

Na úvod trochu čísiel. Výskum McKinsey prebehol v 46 krajinách a porovnával súčasné náklady na prácu voči predpokladanej cene robotickej technológie v blízkej budúcnosti. A počítal pozície, ktoré vo výrobných aj nevýrobných podnikoch dokáže prevziať umelá inteligencia prepojená s robotom, a to pri rovnakých alebo nižších nákladoch. Výsledkom je číslo 800 miliónov ľudí, ktorých by mali roboty onedlho nahradiť. Ak by aj štáty využili všetky nástroje na spomalenie plošného nástupu robotov, aj tak je podľa magazínu Bloomberg Technology ohrozených 400 miliónov pozícií.

Masová alebo kusová výroba? Táto otázka rozhoduje o počte robotov

Aká je realita na Slovensku? Robotizácii a „technologizujúcej“ sa konkurencii čelia aj spoločnosti, ktoré boli desiatky rokov závislé od manuálnej práce. Predseda predstavenstva detvianskeho podniku PPS Group, ktorý stavia na svojej 70-ročnej histórii s plošným nasadením robotov „všade a vo všetkom“ nesúhlasí. „Status smart factory môžete dosiahnuť kombináciou opatrení, kde robotizácia je len časť skladačky. Sú to napríklad digitalizácia prostredia, procesov, zariadení aj vnútrofiremnej logistiky, ale aj rýchlejší prenos informácií od klienta do výroby a využitie získaných informácií na rýchlejšie rozhodovanie, ktoré dokážu výrobu posunúť dopredu a zachovať jej konkurencieschopnosť,“ hovorí Daniel Futej.

V ťažkom strojárstve je automatizácia behom na dlhé trate. Avšak zásadný moment, ktorý určuje perspektívu robotov, je charakter výroby. „Automobilky chrlia tisíce rovnakých produktov, preto tam má automatizácia a robotizácia už dnes absolútne logické miesto. My v PPS Detva sme sa dokázali udomácniť v segmente kusovej výroby. Aj v strojárenstve totiž môžete ísť cestou masovej výroby, alebo robiť takpovediac výrobky na mieru,“ vysvetľuje Daniel Futej. Práve vo výrobe originálov a „kusoviek“ vidí budúcnosť podniku. Pri takejto špecializovanej výrobe však robotizácia presáva byť výhodou: „Snom každého strojára je vyrábať finál, naposledy sme si ho splnili pri objednávke na letiskové tunely pre pasažierov. Ak si ale taký kolos, ako je letisko v Mníchove, objedná iba dva kusy, oplatí sa preto niekomu nastavovať robotické linky?“

Hrozí nám robotická pandémia? Nie každá manuálna práca je v ohrození

Strojári aj v ére robotov

Celosvetová polemika o robotizácii sa točí okolo množstva ľudí bez práce, o ktorých sa bude musieť štát buď postarať alebo ich pracovné miesta ochrániť. Slovenská realita je (minimálne zatiaľ) úplne inde. Celý trh sa borí s nedostatkom ľudí a problém sa prehlbuje. Nepomáhajú ani vyššie mzdy, slovenský pracovný trh sa pomaly vyčerpáva. Inak povedané, všetko čo má nohy a ruky a chce robiť, tak prácu zaručene má. PPS Detva sa snaží v tejto situácii hľadať vlastnú cestu. Ľuďom z úradov práce napríklad ponúka bezplatné zváračské kurzy s certifikátom, ktorý však platí výlučne v PPS. „Aj napriek tomu zo 150 ľudí z kurzov máme vo výrobe iba zlomok. Tento typ zvárania sa totiž nedá naučiť za niekoľko týždňov.“ PPS preto podporuje Strednú združenú školu v Detve a umožňuje študentom v posledných ročníkoch absolvovať stáž a prax vo firme. „Žiaľ, aj napriek tomu väčšina absolventov odchádza do Nemecka. My to však nevzdávame a ponúkame každému žiakovi po skončení školy istotu dlhodobého zamestnania.“

Rýchlym riešením problému by mohli byť zahraniční  pracovníci, pre ktorých má PPS nachystanú celú infraštruktúru od ubytovania, cez preškolenie až po vlastné zdravotné stredisko. „Ak by sme do 1 000-členného kolektívu priniesli aspoň 50 nových tvárí, narástla by zdravá konkurencia, čo je osvedčený spôsob zvyšovania efektivity. Presne tá je v kusovej výrobe odpoveďou na konkurenčný tlak,“ argumentuje Daniel Futej, no zároveň upozorňuje, že na to, aby k nám posily zo zahraničia mohli prísť pracovať je potrebné zbúrať zastaralé bariéry pracovného trhu: „Pracovnú príležitosť  na dlhodobú prácu majú nielen pre občania iných členských štátov EÚ, ale občania Ukrajiny alebo Srbska. Podmienkou je však zjednodušenie právneho rámca.“

A ako strojári odhadujú „vo finále“ nasadenie robotov v ich výrobe? „Realisticky očakávam o niekoľko rokov pomer práce robotov a ľudí 60:40. Avšak som si istý, že ľudia si svoje miesto vždy dokážu obhájiť,“ uzatvára Daniel Futej.

Článok vznikol v rámci seriálu Združenia pre rozvoj investícií - ISA