Odborníci z Glasgowskej univerzity a Glasgowského centra pre zdravie populácie (GCPH) skúmali údaje o úmrtiach v období rokov 2012 až 2019. Ich závery poukazujú na 335-tisíc úmrtí nad rámec očakávania.

Autori naliehajú na vládu Spojeného kráľovstva, aby zaviedla opatrenia na ochranu najzraniteľnejších ľudí v spoločnosti.

335-tisíc nadmerných úmrtí

  • v Anglicku a Walese: 237 855 medzi mužmi, 77 173 medzi ženami
  • v Škótsku: 12 735 medzi mužmi, 6 564 u žien

Rastúca miera úmrtnosti medzi najchudobnejšími bola v Spojenom kráľovstve pozorovaná od začiatku roku 2010.

Publikovaná analýza ukázala, že predchádzajúce zlepšujúce sa trendy úmrtnosti sa v období rokov 2011 až 2013 zmenili v Škótsku aj Anglicku.

Štúdia zistila, že medzi ženami žijúcimi v dvadsiatich percentách najviac znevýhodnených oblastí Anglicka, sa miera úmrtnosti medzi rokmi 2010 až 2012 a 2017 až 2019 zvýšila približne o 3 percentá, po tom, čo v predchádzajúcom desaťročí klesla približne o 14 percent.

V Škótsku, medzi dvadsiatimi percentami najodkázanejšieho obyvateľstva, sa miera predčasných úmrtí medzi mužmi a ženami zvýšila o 6 až 7 percent, pričom k tomu došlo po predchádzajúcom znížení o 10 až 20 percent.

David Walsh, hlavný autor článku a manažér programu verejného zdravia v GCPH, o výskume povedal: „Musíme pamätať na to, že ide o viac než len štatistiky, naše výsledky predstavujú státisíce ľudí, ktorých životy boli skrátené, a státisíce rodín, ktoré sa museli vyrovnať so smútkom a následkami týchto úmrtí. Tragické na tom je, že tieto úmrtia sa nemuseli stať. Slovami Organizácie Spojených národov, v spoločnosti tak bohatej, ako je Spojené kráľovstvo, je chudoba politickou voľbou."

Správa je zverejnená v čase, kedy sa špekuluje o tom, že súčasná vláda Spojeného kráľovstva má záujem znížiť sociálne dávky v snahe znížiť verejné výdavky.

Premiérka Liz Trussová a jej spojenci z kabinetu zatiaľ odmietli povedať, či sa sociálne dávky zvýšia v súlade s prudko rastúcou infláciou.

Spoluautor správy, profesor Gerry McCartney, profesor ekonómie blahobytu na Univerzite v Glasgowe, povedal: „V čase, keď vláda Spojeného kráľovstva diskutuje o súčasnom a budúcom hospodárskom smerovaní, musí pochopiť a poučiť sa z ničivých účinkov, ktoré majú obmedzovanie sociálneho zabezpečenia a životne dôležitých služieb na zdravie obyvateľstva v celom Spojenom kráľovstve."

Vyzval tiež škótsku vládu, aby v rámci svojich prenesených právomocí urobila všetko, čo je v jej silách, na zmiernenie účinkov týchto politík britskej vlády a na pomoc pri ochrane ľudí pred katastrofálnymi následkami.