Zabúdanie mien či hľadanie kľúčov, ktoré práve držíte v ruke. Svoje o tom vie aj redaktorka Telegraphu Lauren Ivesová, ktorá si po štyridsiatke všimla, že jej výpadky pamäti začínajú byť čoraz častejšie. Nie raz sa zamyslela, či nešlo o prvé príznaky demencie.
Doktor Tim Beanland z organizácie Alzheimer’s Society a autor knihy Mind Games, ktorá obsahuje 150 cvičení na stimuláciu mozgu, ju však upokojil, že ide o prirodzený jav.
„Ľudia si myslia, že ak sa ich pamäť trochu zhoršila, musí to byť demencia. Mierne zhoršenie pamäti je normálne. Vaša myseľ je súčasťou vášho tela. Ani od pokožky neočakávate, že bude rovnaká ako za mladi a to isté platí pre mozog. Je normálne, že sa vám s pribúdajúcim vekom trochu zhorší schopnosť sústrediť sa a je pre vás ťažšie pamätať si niektoré informácie vrátane mien,“ vysvetlil.
Demencia má oveľa závažnejšie dôsledky ako vekom podmienená strata pamäti. „Ak by som vám niečo povedal a vy by ste sa ma na rovnakú vec opýtali v priebehu dvoch až troch minút, vtedy by šlo o demenciu,“ dodal doktor. Našťastie existuje viacero spôsobov, ako posilniť pamäť a znížiť riziko vzniku demencie. Stimulácia mozgu totiž vytvára kognitívne rezervy, ktoré posilňujú mozgové dráhy.
Ivesová sa rozhodla Beanlandove tvrdenia otestovať a počas štyroch týždňov zmenila stravu, začala brať výživové doplnky a lúštiť rôzne rébusy. Po mesiaci sa jej zlepšila nielen vizuálna, ale aj krátkodobá, neverbálna a kontextová pamäť. Tu je päť zmien, ktoré jej k týmto výsledkom dopomohli:
Jedla viac čučoriedok
Čučoriedky zlepšujú pamäť a kognitívne funkcie. Štúdie odhalili, že muži a ženy vo veku od 65 do 80 rokov, ktorí toto ovocie denne konzumovali, mali lepšiu pamäť, vyššiu presnosť pri riešení úloh na testovanie pozornosti a nižší krvný tlak. Vedci tieto účinky pripisujú antokyánom, ktoré sa okrem čučoriedok nachádzajú aj v jahodách, malinách, červenom hrozne a fialovej zelenine.
Začala užívať vitamínové doplnky
Vitamín B12 je pre zdravie kognitívnej pamäti kľúčový. Jeho skvelými zdrojmi sú mlieko či kuracie a hovädzie mäso. Ak pociťujete únavu alebo zahmlievanie mysle, možno trpíte nedostatkom tohto vitamínu.
Experti do jedálnička odporúčajú zaradiť aj zdroje omega-3 mastných kyselín, ktoré takisto pomáhajú zlepšiť pamäť, myseľ a poruchy nálad. Okrem toho znižujú riziko vzniku demencie, pretože pomáhajú pri eliminovaní chronických zápalov.
Našla si nový koníček
Ivesová si kupila Beanlandovu knihu Mind Games a takisto sa začala učiť taliančinu. Vedci okrem učenia sa jazykov odporúčajú riešenie rébusov, hlavolamov a rôznych hádaniek, ako aj hru na nový hudobný nástroj. Dôležité je venovať sa aktivite, ktorá aktivuje a stimuluje mozog.
Strážila si hmotnosť
Ukázalo sa, že nadváha zmenšuje mozog, oslabuje kognitívne funkcie a znižuje prietok krvi do mozgu, čím zvyšuje riziko vzniku demencie. Ivesovej hodnota BMI sa nachádzala na dolnej hranici nadváhy, a preto sa rozhodla trochu schudnúť.
Ako mnohé jej priateľky vyskúšala takzvanú Six Pack Revolution diétu s vysokým obsahom bielkovín a začala viac cvičiť.
Dala si pozor na stres a spánok
Keď je organizmus v strese, začne uvoľňovať kortizol, ktorý poškodzuje pamäť. Stres môže viesť k problémom so spánkom, čo zas znižuje schopnosť zvládať stres a zvyšuje riziko demencie. Ivesová preto dala na rady odborníkov a minimálne hodinu pred spaním prestala pozerať do mobilu, začala užívať horčík a po deviatej hodine večer v dome stlmovala svetlá.