Holandsko zablokovalo vývoz špičkových zariadení holandského polovodičového giganta ASML na výrobu čipov do Číny.
ASML vo vyhlásení v pondelok neskoro večer uviedol, že holandská vláda mu nedávno zrušila licenciu na prepravu bližšie nešpecifikovaného počtu strojov, „čo má vplyv na malý počet zákazníkov v Číne“.
Polovodiče, ktoré sa používajú v širokej škále produktov od mobilných telefónov po autá, sa stali geopolitickým bojiskom. Západ sa snaží obmedziť Číne prístup k niektorých technológiám pre obavy, že by ich mohla použiť na výrobu vyspelých zbraní.
„Šikanujúce správanie“ Washingtonu
V októbri Spojené štáty oznámili prísnejšie obmedzenia exportu najmodernejších čipov, čo v Pekingu vyvolalo zúrivosť.
AFP poukazuje na správu agentúry Bloomberg News, ktorá sa odvoláva na nemenované zdroje a tvrdí, že americkí predstavitelia koncom minulého roka kontaktovali holandskú vládu a ASML v snahe zastaviť dodávky do Číny.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin v utorok kritizoval podľa jeho slov „šikanujúce správanie“ Washingtonu.
Uviedol pritom, že takéto konanie „vážne porušuje pravidlá medzinárodného obchodu, vážne poškodzuje usporiadanie globálneho polovodičového priemyslu a vážne ovplyvňuje bezpečnosť a stabilitu medzinárodných priemyselných a dodávateľských reťazcov“.
Pravdepodobná odveta Číny
Podľa ASML obmedzenie vývozu do Číny nebude mať „významný vplyv“ na finančný výhľad spoločnosti. Jej akcie však v skorých popoludňajších obchodoch klesli o 1,3 percenta a amsterdamský technologický index AEX sa znížil o 0,4 percenta.
Vzhľadom na napätie v obchode s Čínou existujú obavy, že Peking môže zaviesť na oplátku kontroly vývozu gália a germánia, ktoré sú kľúčové pre výrobu polovodičov.
Wang Wen-pin varoval, že Spojené štáty budú „znášať dôsledky svojich vlastných činov“.
Hovorca holandského ministra zahraničných vecí odmietol komentovať tento prípad, ale poznamenal, že vývozné licencie sa posudzujú „od prípadu k prípadu a na základe národnej bezpečnosti Holandska“.