Mnoho ľudí si myslí, že tráva je v Holandsku legálna. Nie je to pravda. Počas posledných 50 rokov bolo oficiálnou politikou krajiny tolerovať predaj malého množstva marihuany v takzvaných „coffeeshopoch“. Držba piatich a viac gramov „trávy“ je stále nezákonná a rovnako aj jej pestovanie na komerčné účely. V praxi ale miestne úrady často zatvárali oči aj v týchto prípadoch, píše agentúra Bloomberg.
Teraz je „čierny“ obchod s konope pripravený vyjsť z tieňa na svetlo. Od polovice decembra bude skupina troch spoločností môcť po prvý raz oficiálne pestovať a dodávať marihuanu do coffeeshopov.
Legalizácia na skúšku
Dnes generuje ilegálny trh s konope v Holandsku ročne zhruba 1,3 miliardy eur. Výskumníci z Prohibition Partners, spoločnosti zbierajúcej údaje o konope, predpovedajú, že prvý rok regulovaných predajov by mohol vygenerovať 158 miliónov eur. Ak bude test úspešný, Holandsko sa „rýchlo stane jedným z najväčších legálnych trhov s konope v Európe“, kde predaje vo vybraných mestách v roku 2027 presiahnu 250 miliónov eur.
Starostovia malých miest a pestovatelia roky tlačili na holandskú vládu, aby prehodnotila politiku v prospech zástancov konope. Holandsko sa z tohto hľadiska dlho nachádzalo v mŕtvom bode, prezradil Rick Brand, majiteľ coffeeshopu Baron v Brede, jednom z prvých miest, ktoré budú môcť predávať regulovaný produkt. „Vždy som bol hrdý na to, že predávam konope. Nikdy sa mi to nezdalo zločinné a teraz si to uvedomuje aj zvyšok sveta,“ dodal.
V roku 2020 vybrala vláda v rámci plánovanej skúšky 10 pestovateľov vrátane medzinárodných firiem Village Farms International z Kanady a CanAdelaar s prevádzkami v Kanade a Rakúsku. Desiatku uzatvára osem firiem z Holandska, pričom niektoré vznikli len nedávno, iné mali už existujúce prevádzky s medicínskou marihuanou.
Skúška regulovaného predaja bude spočiatku prebiehať v malom meradle. Traja vybraní pestovatelia CanAdelaar, Fyta a Aardachtig budú zásobovať coffeeshopy v Brede a Tilburgu. Koncom prvého štvrťroka 2024 by sa do skúšky malo zapojiť ďalších deväť miest vrátane východnej časti Amsterdamu.
Majitelia coffeeshopov vo všetkých vybraných mestách budú po uplynutí počiatočného prechodného obdobia povinní nakupovať konope iba od sankcionovaných výrobcov. Vláda najskôr po štyroch rokoch vyhodnotí výsledky experimentu a rozhodne, či formálne zmení legislatívu o konope.
Holandský minister zdravotníctva Ernst Kuipers hovorí, že test by mal viesť k vytvoreniu uzavretého systému s cieľom získať kontrolu nad celým procesom predaja od pestovania až po koncového používateľa. Vláda bude priebežne sledovať vplyv na nelegálny trh, kriminalitu, verejné zdravie a spotrebu.
Kanade legalizácia pomohla
Prístup Holandska Kuipersovi pripomína situáciu v Kanade, kde je komerčné pestovanie licencované a platia tu predpisy povoľujúce pestovanie rastlín doma na osobné použitie. Kanada od legalizácie marihuany v roku 2018 nezaznamenala výrazný nárast spotreby.
Z ekonomického hľadiska bol tento krok výhodný, keďže konopný sektor počas prvých troch rokov prispel k hrubému domácemu produktu Kanady sumou 43,5 miliardy kanadských dolárov (29,6 miliardy eur) a do vládnych pokladníc prinieslo 15,1 miliardy kanadských dolárov (10,3 miliardy eur).
Holandsko nie je jediným štátov v Európe, ktorý experimentuje s legalizáciou marihuany. Švajčiarsko takisto testuje trh s rekreačným používaním, Nemecko a Česko zas zvažujú nové návrhy na reguláciu osobnej spotreby.