Očakáva sa, že viac ako polovica ľudí trpiacich dlhodobými účinkami ochorenia covid-19 sa ani po dvoch rokoch od prekonania choroby nebude môcť vrátiť do práce. S odkazom na zamestnaneckú poisťovňu UWV to v stredu uviedol spravodajský server DutchNews.nl.

Približne 17-tisíc ľudí na čakacom zozname

Zamestnanecká poisťovňa dostala minulý rok 1 900 žiadostí od ľudí trpiacich na takzvaný dlhý covid o získanie nároku na vyplácanie dlhodobých nemocenských dávok. Tie sú k dispozícii ľuďom, ktorí boli prepustení po tom, čo boli dva roky mimo pracovného pomeru a prišli o najmenej 35 percent svojho príjmu.

Poisťovňa UWV upozornila, že má približne 17-tisíc ľudí na čakacom zozname na posúdenie prípadov spojených s dlhým covidom, pričom očakáva, že sa tento počet v roku 2023 zvýši.

Doteraz bolo asi 60 percent osôb s dlhým covidom vyhlásených za práceneschopných.

Odškodné pre zdravotníkov

Dlhý covid je definovaný ako symptómy nového koronavírusu, ktoré pretrvávajú dlhšie ako tri mesiace. Pacienti s dlhým covidom sa sťažujú na príznaky, ako je silná bolesť a chronická únava, zrýchlené dýchanie a tlkot srdca, úzkosť a depresia. Mnohí zo žiadateľov o dlhodobé nemocenské dávky prekonali ochorenie na nový koronavírus viackrát.

Tretina žiadostí pochádza od pracovníkov v oblasti zdravotníctva, ktorí tvorili vysoký podiel infekcií v prvej vlne nového koronavírusu na jar 2020, keď boli oslobodení od mnohých karanténnych obmedzení, aby mohli pokračovať v práci s pacientmi na oddeleniach vyhradených pre covid-19.

Holandská ministerka pre dlhodobú starostlivosť a šport Conny Helderová vo februári tohto roku súhlasila s vypracovaním balíka opatrení na poskytnutie finančnej podpory zdravotníckym pracovníkom, ktorí sa po prekonaní nákazy novým koronavírusom nemôžu vrátiť do práce.

Kresťanské národné odborové združenie a Federácia holandských odborov už spustili právne kroky, aby zabezpečili finančné odškodné vo výške 22 839 eur pre každého pracujúceho v zdravotníctve, ktorý od prvej vlny pandémie trpí na dlhý covid.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 archív Frankfurt - Na archívnej snímke z 18. januára 2022 žena sedí na lôžku počas izolácie po pozitívnom PCR teste na ochorenie COVID-19 vo Frankfurte. V Nemecku počas vrcholiacej covidovej pandémie v rokoch 2021-22 zomrelo približne o 180.000 ľudí viac, ako za normálnych okolností. Vyplýva to z údajov zverejnených v piatok 20. januára , informuje TASR podľa agentúry DPA. FOTO TASR/DPA



ILLUSTRATION - 18.01.2022, Hessen, Frankfurt/Main: Eine Frau sitzt während der Isolation nach einem p
Neprehliadnite

Najpravdepodobnejšou príčinou vzniku pandémie covidu je únik z čínskeho laboratória, tvrdia USA