Holandský kráľ Viliam Alexander predstavil v utorok na spoločnom zasadaní oboch komôr parlamentu program novej pravicovej koaličnej vlády premiéra Dicka Schoofa. Tá chce robiť „rýchlejšiu“ a „prísnejšiu“ azylovú politiku a urobiť všetko, čo je v jej silách, aby znížila počet žiadateľov o azyl, keďže imigrácia vyvíja tlak na spôsob života v Holandsku.
„V čase blížiaceho sa zavedenia Paktu o migrácii a azyle v roku 2026 bude Holandsko uplatňovať oveľa prísnejšiu politiku prijímania žiadostí o azyl,“ avizovala vláda. Každý, kto nebude spolupracovať pri odsune naspäť do vlasti, bude potrestaný. Takisto sa sprísnia podmienky na získanie holandského pasu.
Ide o azylovú krízu
Podľa vlády vysoký počet žiadateľov o azyl, migrantov a zahraničných študentov dostáva holandskú spoločnosť pod tlak. „Počet obyvateľov Holandska dosiahol 18 miliónov oveľa rýchlejšie, ako sa očakávalo,“ konštatuje Schoofov kabinet.
Už minulý týždeň ohlásil Dick Schoof výrazné sprísnenie azylovej politiky. „Už nemôžeme tolerovať veľký prílev migrantov do našej krajiny,“ povedal v piatok novinárom v Haagu. Situáciu označil za „azylovú krízu“, jeho vláda preto prostredníctvom núdzového opatrenia sprísni politiku v oblasti migrácie a azylu.
Štvorkoalícia vedená krajne pravicovou Stranou slobody (PVV) Geerta Wildersa chce tiež sprísniť pravidlá zlučovania rodín žiadateľov o azyl a požiadať Európsku komisiu o výnimku z migračných pravidiel EÚ pre Holandsko.
V problematike sa nezhodujú
Wildersova PVV nečakane vyhrala voľby, ktoré sa konali vlani v novembri. Po náročných rokovaniach sa Geert Wilders dohodol na koalícii s pravicovo-liberálnou Ľudovou stranou slobody a demokracie (VVD) expremiéra Marka Rutteho, konzervatívnou Novou spoločenskou zmluvou (NSC) a Roľnícko-občianskym hnutím (BBB). Aby umožnil jej vznik, Geert Wilders oznámil, že sa nebude uchádzať o funkciu premiéra.
Medzi koaličnými partnermi však nevládne úplná zhoda v oblasti azylovej politiky. Umiernená NSC avizovala, že nepodporí pozastavenie platnosti niektorých častí azylového zákona, ak ich poradný orgán vlády vyhodnotí ako nezákonné. Geert Wilders v reakcii na sieti X napísal, že v Holandsku je „obrovská azylová kríza a tá sa nevyrieši tým, že sa vopred vzdáme a budeme sa vyhrážať, že budeme hlasovať proti“.
Holandská pravicová vláda chce takisto počas nasledujúcich troch rokov pre rastúci deficit verejných financií znížiť rozvojovú pomoc o viac ako dve tretiny. V budúcom roku plánuje zvýšiť výdavky na obranu o viac ako desať percent a vynaložiť viac prostriedkov na kontrolu hraníc. Zaviazala sa chrániť kúpnu silu obyvateľstva a na budúci rok znížiť dane za používanie plynu a znížiť daňové sadzby pre nižšie príjmové skupiny.