Holandská vláda plánuje 1. októbra trvalo uzavrieť Groningen – najväčšie pevninské plynové pole v Európe. Tento krok môže obmedziť dodávky plynu na starý kontinent počas nasledujúcej zimy, píše agentúra Bloomberg.
Okrem toho možno vláda v roku 2024 znefunkční aj plynové vrty, ktoré hodlá zabetónovať. Do októbra z poľa Groningen krajina vyťaží ešte maximálne 2,8 miliardy kubických metrov plynu.
Rozhodnutie o uzavretí nie je úplne nezvratné. V prípade ďalšej energetickej krízy alebo veľmi chladnej zimy je možné vrty opäť otvoriť v priebehu dvoch týždňov. To je dostatočne dlhý čas na to, aby vláda vzhľadom na predpoveď počasia svoje rozhodnutie prehodnotila.
Od roku 1963 zásobuje pole Groningen plynom značnú časť západnej Európy. Navyše je pilierom holandských verejných financií. Miestne obyvateľstvo sa proti nemu aj napriek tomu búri. Oblasť totiž od jeho spustenia zasiahli stovky zemetrasení o sile až 3,6 stupňa Richterovej stupnice, ktoré poškodili tisíce domovov.
Začiatkom tohto roka holandská vláda prisľúbila, že v priebehu 30 rokov vynaloží celkovo 22 miliárd eur na kompenzáciu obyvateľov Groningenu. Podľa miestneho inštitútu pre banské škody bolo počas zemetrasení poškodených 127-tisíc z približne 327-tisíc domov v regióne. Od roku 2012 tu orgány museli zbúrať už viac ako 3 300 budov.
Holandské futures kontrakty na plyn na nasledujúci mesiac slúžia ako referenčný rámec pre celú Európu. V dôsledku rozhodnutia vlády vzrástla ich cena o viac ako 30 percent. Uzavretie Groningenu by kontinent pripravilo o jednu z možností, ako v zimných mesiacoch zvýšiť dodávky plynu v prípade zhoršenia energetickej krízy.