Hodnota globálnych trhov s emisnými kvótami v minulom roku stúpla o 14 percent na rekordných 850 miliárd eur. Na svetových trhoch s emisiami sa zmenilo približne 12,5 miliardy ton uhlíkových povolení, čo bolo o 20 percent menej ako v predchádzajúcom roku. Hodnota trhu sa však zvýšila v dôsledku rastu cien. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje analytikov spoločnosti Refinitiv.

Emisný strop

Systém obchodovania s emisnými kvótami je hlavným nástrojom na zníženie emisií skleníkových plynov. Stanovuje limity celkového množstva skleníkových plynov, ktoré môžu vypúšťať subjekty v jeho pôsobnosti. Ak vypúšťajú menej emisií, môžu svoje kvóty predať tým, ktorí naopak vypúšťajú viac. Keď sa cena kvót zvyšuje, rastie aj motivácia firiem snažiť sa obmedzovať emisie.

Najväčším svetovým trhom pre obchodovanie s emisiami je európsky systém EÚ ETS, ktorý bol spustený v roku 2005. Jeho hodnota vlani predstavovala zhruba 751 miliárd eur, medziročne sa zvýšila o desať percent. Ceny emisných kvót v systéme EÚ ETS stúpli o 50 percent na 80 eur za tonu, pretože po invázii na Ukrajinu prudko vzrástli ceny energií. Zvýšili sa tiež ceny na trhoch v Británii a Severnej Amerike.

Sprísnenie klimatickej politiky

V minulom roku unijní zákonodarcovia pracovali na reforme systému, ktorá je súčasťou snahy EÚ o sprísnenie klimatickej politiky. Odsúhlasili preto zníženie počtu kvót v systéme, čo tiež prispelo k rastu cien.

„Všetky oči sa budú upierať na implementáciu tejto legislatívy v roku 2023 a masívne jednorazové zníženie kvót je naplánované na rok 2024,“ uviedli analytici spoločnosti Refinitiv. Na druhej strane budú vydané dodatočné kvóty na financovanie plánu REPowerEU, ktorého cieľom je zníženie závislosti Únie od ruských dodávok. V rámci plánu budú predané dodatočné emisné kvóty, takto získané peniaze majú pomôcť s financovaním. Dôležité pre vývoj cien kvót budú podľa analytikov ceny plynu.

Dva regionálne trhy s emisnými kvótami v Severnej Amerike mali vlani spolu hodnotu viac ako 60 miliárd eur.

V roku 2021 bol spustený aj čínsky národný systém obchodovania s emisiami, ktorého hodnota vlani predstavovala 504 miliónov eur. To bolo o 61 percent menej ako v predchádzajúcom roku. V rámci systému sa však vlani obchodovalo iba v obmedzenej miere pre pandémiu covid-19. Vláda však nezverejnila nový plán prideľovania kvót.

Ďalšie dôležité správy

Na ilustračnej snímke komíny rafinérie Slovnaft na pozadí vychádzajúceho slnka.
Neprehliadnite

Slovensko má šancu prijať silný a kvalitný klimatický zákon, tvrdia enviroorganizácie