Hodnota globálnych trhov s emisnými kvótami v minulom roku dosiahla rekordných 881 miliárd eur, v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa zvýšila o dve percentá. S odvolaním sa na dáta spoločnosti LSEG to uviedla agentúra Reuters.

Mnohé krajiny a regióny zaviedli systémy obchodovania s emisiami, aby stanovili cenu emisií oxidu uhličitého, a motivovali tak firmy k investíciám do nízkouhlíkových technológií. To im má pomôcť splniť ich klimatické ciele.

Na globálnych trhoch vlani zmenili majitelia povolenky asi na 12,5 miliardy ton emisií, čo bolo zhruba rovnako ako v roku predchádzajúcom. Hodnotu trhov zvýšili rekordné ceny vo viacerých obchodných systémoch, napríklad v Európe a v Severnej Amerike.

Najhodnotnejším trhom bol v minulom roku obchodný systém ETS, ktorý prevádzkuje Európska únia. Jeho hodnota sa zvýšila o dve percentá na 770 miliárd eur. Na hodnote globálneho trhu tak mal únijný systém podiel 87 percent.

Cena povoleniek v EÚ vlani vo februári stúpla na rekordných viac ako 100 eur za tonu. Ku koncu roka však klesol pre slabý dopyt od priemyselných odberateľov a z energetického sektora. Klesajúci trend pokračoval aj začiatkom tohto roka, keď sa cena znížila pod 60 eur za tonu.

V Severnej Amerike vlani ceny na hlavných trhoch stúpli na rekord. V prípade systému nazvaného Západná klimatická iniciatíva dosiahli 39 dolárov za tonu a v rámci Regionálnej iniciatívy pre skleníkové plyny viac ako 15 dolárov za tonu.

Ceny v čínskom národnom systéme vlani v októbri stúpli na rekordných 80,51 jüanu.

Ďalšie dôležité správy

Green,Business,Concept,,Finance,And,Investment,For,Sustainability,And,Carbon
Neprehliadnite

Firmy môžu výrazne znížiť emisie aj spotrebu energie. Stačia im štyri kroky