Banky v Európskej únii držia rekordné množstvo kapitálu. Objavujú sa však signály, že zvlášť úvery naviazané na nehnuteľnosti sa dostávajú pod tlak. Uviedol to na svojom webe Európsky orgán pre bankovníctvo.

Inštitúcia vo svojom prehľade rizík za posledný kvartál minulého roka uvádza, že ukazovatele kreditnej kvality vykazujú skoré známky možného zhoršenia. Sú však zatiaľ na nízkych úrovniach.

„Európske banky sú robustné, ale viditeľné sú známky zhoršovania kvality úverov,“ uviedla organizácia, ktorá sídli v Paríži a dohliada na bankovníctvo v EÚ.

Podľa agentúry Reuters bol podobný vývoj do istej miery očakávaný kvôli rastu životných nákladov v Európe vinou vyšších cien energií a tiež kvôli vyšším úrokovým sadzbám. Realitný sektor sa v členských krajinách ako Nemecko alebo Švédsko dostal pod tlak.

Objem nesplácaných úverov sa v posledných troch mesiacoch minulého roka zvýšil na 9,6 percenta. V treťom kvartáli bolo takýchto úverov 9,2 percenta.

Kapitálová vybavenosť európskych bánk dosahuje rekordnú úroveň 15,9 percenta na základe váženého priemeru celkového ukazovateľa kapitálovej primeranosti, takzvaného Tier 1. Ten ukazuje pomer základného imania k celkovému objemu rizikovo vážených aktív.

Ziskovosť zostala v roku 2023 vysoká, pretože banky ťažili z vyšších úrokových sadzieb. Podiel bánk s návratnosťou vlastného kapitálu nad desať percent sa však znížil z 60 na 45 percent, napísal európsky úrad.

Ďalšie dôležité správy

STOXX 600.
Neprehliadnite

Európske banky sa nesú na najdlhšej víťaznej trajektórii od čias pred finančnou krízou