Irán spomalil produkciu uránu obohateného na úroveň potrebnej na výrobu jadrových zbraní, oznámila v pondelok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Dodala však, že Teherán jej naďalej bráni podrobnejšie monitorovať jeho jadrový program.
Irán v poslednom kvartáli roka zvýšil iba o 13,9 kilogramu (na 121,6 kilogramu) zásoby uránu obohateného na úroveň 60 percent, uvádza sa v jednej z dvoch správ, ktorú šéf agentúry Rafael Grossi odovzdal členským štátom agentúry so sídlom vo Viedni.
Ide o polovicu menšiu mieru nárastu oproti údaju v predchádzajúcej štvrťročnej správe. Jadrové zbrane si vyžadujú urán obohatený na približne 90 percent.
Grossi sa v ďalšej správe sťažoval, že Teherán stále bráni agentúre v prístupe k záznamom z bezpečnostných kamier nainštalovaných v máji v iránskych jadrových zariadeniach. Inšpektorom agentúry tiež odmietol vydať víza.
Šéf agentúry uviedol, že nenastal „pokrok“ ani v objasnení nevyriešených otázok o jadrových aktivitách Iránu v minulosti. Teherán vždy zdôrazňoval, že má záujem iba o mierové jadrové technológie.
Irán sa v roku 2015 zaviazal, že obmedzí svoj jadrový program, čo viedlo k rušeniu západných sankcií. Cieľom dohody bolo zabrániť výrobe jadrových zbraní v Iránskej islamskej republike.
Po tom, čo sa Spojené štáty v roku 2018 za vlády vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa jednostranne stiahli z dohody, Teherán zareagoval zvýšením obohacovania uránu a obmedzením inšpekcií agentúry.