Hliník sa mal dostať na sankčné zoznamy Európskej únie voči Rusku, ale ani druhý rok ruskej vojny proti Ukrajine sa tak nestalo. Dôsledkom je pokračujúci ruský dovoz hliníka, pričom Európa nakupuje od Moskvy 9 percent komodity za miliardy eur, píše Finweb Hospodárskych novín.  

„Hliník sa na zoznam nedostane a nádej, ktorá mohla aspoň čiastočne vyrovnať misky váh na trhu a dopomôcť k reštartu Slovalca, podľa všetkého padá. Dôvodom má byť rozkol v Únii,” tvrdí ekonomický web. Odporcom má byť vraj Taliansko, ktoré sa obáva zvyšovania cien hliníka a následkov u priemyselných hráčov.  

Iný názor na vec má Norsk Hydro, ktorý vlastní väčšinu Slovalca zo Žiaru nad Hronom: „Je paradox, že viacerí výrobcovia si sami znižujú dodávky ruského kovu, zatiaľ čo iní ho kupujú a z vojny v mnohých ohľadoch profitujú,” vyjadrila sa výkonná riaditeľka Merete Aasheimová pre Bloomberg. 

Európske krajiny sú tak odkázané na dovoz hliníka z tretích krajín, pričom ročná produkcia sa pohybuje na úrovni 8 miliónov ton, lenže spotreba je podľa Európskeho združenia výrobcov hliníka na deviatich miliónov ton. „Zákaz ruského importu do Únie mal totiž ambíciu zdvihnúť globálne ceny hliníka,” dodáva ekonomický portál s tým, že rast cien mohol dopomôcť viacerým európskym výrobcov rozbehnúť výrobu.  

Nádej pre znovuspustenie Slovalca prinieslo zlepšenie na trhu s energiami, ale stále chýba dlhodobý kontrakt na dodávku energie. Ekonomický web na záver pripomína, že vedenie Slovalca nerozbehne výrobu bez stabilných podmienok. Stálo by to sto miliónov eur a takmer rok času. Firma tak vidí riešenie len v podpore recyklácie.  

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Joe Biden predĺžil pozastavenie ciel na oceľ a hliník z Európskej únie o dva roky