High-tech výrobe na Slovensku by prospela podpora podnikov so strednou kapitalizáciou.

Ako ďalej konštatuje Inštitút hospodárskych analýz, práve high - tech výroba je kľúčová nielen pre konkurencieschopnosť Slovenska, ale aj pre jeho strategickú autonómiu, teda napríklad dostupnosť čipov či liekov.

Ako upozorňuje Európska komisia v tohtoročnej správe o konkurencieschopnosti Európskej únie, opatrenia na podporu rastu si zasluhujú podniky so strednou kapitalizáciou, s minimálne 250 a menej ako 1 500 zamestnancami.

„Na Slovensku tvoria takéto firmy štvrtinu pridanej hodnoty podnikateľského sektora (bez živnostníkov)," konštatuje inštitút.

Väčšinou ide o etablované spoločnosti, viac ako 85 percent z nich vzniklo pred rokom 2000.

V high-tech odvetviach, akými sú farmaceutická či elektrotechnická výroba, pritom uvedené firmy generujú vyše 54 percent odvetvovej pridanej hodnoty a zamestnávajú polovicu pracovnej sily.

Centrum pre hospodárske otázky vzniklo v júni 2016 ako analytický útvar ministerstva hospodárstva v priamej pôsobnosti ministra.

V septembri 2022 bol útvar premenovaný na Inštitút hospodárskych analýz. Vo svojej činnosti plní úlohy v oblasti analytického hodnotenia a posudzovania strategických materiálov za rezort hospodárstva.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Technologickí lídri vo veľkom speňažujú svoje akcie. Pre trhy je to jasný signál