Hrubý domáci produkt Nemecka tento rok klesne o 0,4 percenta, zatiaľ čo v budúcom roku vykáže rast o 0,7 percenta. V zverejnenej prognóze, ktorá je pre nadchádzajúci rok pesimistickejšia ako odhad spolkovej vlády, to uviedla expertná komisia známa ako rada múdrych. Komisia, ktorá je poradným orgánom vlády, na tento rok počíta s infláciou 6,1 percenta, v roku budúcom potom s jej zmiernením na 2,6 percenta.
Posudok rady múdrych sa vo výhľade výkonu ekonomiky v tomto roku zhoduje s vládnou analýzou, pre nadchádzajúci rok sa však výrazne líši. Kým vláda Olafa Scholze očakáva rast HDP o 1,3 percenta, komisia predpokladá rast o 0,6 percentuálneho bodu nižší.
Päťčlenná komisia v posudku uvádza, že Nemecko sa musí vysporiadať so zložitou ekonomickou situáciou vo svete, okrem iného so zhoršeným výkonom čínskej ekonomiky a s obmedzeným rastom eurozóny. „Aktuálny vývoj nie je prekvapujúci vzhľadom na prudký rast cien energií v minulom roku a vzhľadom na vysoký podiel energeticky náročných priemyselných odvetví na hrubom domácom produkte Nemecka," uviedla komisia. Zároveň poznamenala, že aj bez súčasných konjunkturálnych problémov sú v strednodobom i dlhodobom horizonte jasne viditeľné prekážky hospodárskeho rastu pre nadchádzajúce desaťročia.
Nepriaznivý demografický vývoj
Jednou z týchto prekážok je demografický vývoj, keď populácia starne podiel ekonomicky aktívnych obyvateľov vo veku 20 až 64 rokov sa neustále znižuje. Nedostatok pracovníkov chce Nemecko riešiť intenzívnou automatizáciou a digitalizáciou a tiež získavaním kvalifikovaných síl v zahraničí. Podľa nemeckého výskumného hospodárskeho inštitútu DIW Econ by Nemecko potrebovalo na udržanie rozvoja každoročne 400-tisíc nových pracovníkov. Komisia uviedla, že okrem starnutia populácie čelí Nemecko aj zastaraniu svojej ekonomickej základne a ťažkostiam s udržaním rastu produktivity.
Komisia tiež spomenula, že na nemeckom hospodárstve zanechala hlboké stopy pandémia. „Nemecká ekonomika sa teraz nachádza takmer na rovnakej úrovni ako na začiatku pandémie spred takmer štyroch rokov," uviedli odborníci. Poznamenali však, že aj napriek týmto problémom prešlo Nemecko pandemickou dobou v porovnaní s inými krajinami dobre.