Hackeri pracujúci pre ruskú a severokórejskú vládu napadli niekoľko organizácií a spoločností, ktoré sa zaoberajú liečbou a vakcínou proti ochoreniu Covid-19. S odvolaním sa na vyhlásenie softvérovej firmy Microsoft o tom informovala agentúra Reuters.

KK22 Istanbul - Zdravotníčka ukazuje ampulku s prvou dávkou vakcíny na ochorenie Covid-19, ktorou zaočkuje lekára urgentnej medicíny Cemova Guna 9. októbra 2020. Vakcínu, ktorú vyvinula v Číne spoločnosť Sinovac Biotech, schválili na testovanie v 26 súkromných nemocniciach v Turecku. FOTO TASR/AP
A health worker displays a dose of a COVID-19 vaccine currently on phase III clinical trials to be administered to Cem Gun, an Emergency Medicine Physician at the Acibadem Hospital in Istanbul, Friday,
Neprehliadnite

Vakcína firmy Pfizer proti Covid-19 má 90 % účinnosť

Microsoft uviedol, že ruská hackerská skupina známa ako Fancy Bear sa spolu so severokórejskými aktérmi prezývaným Zinc a Cerium zapojili do nedávnych pokusov o preniknutie do sietí siedmich farmaceutických spoločností a vývojárov vakcín v Kanade, Francúzsku, Indii, Južnej Kórei a Spojených štátoch.

Softvérová spoločnosť ďalej uviedla, že väčšina z ich cieľov boli organizácie, ktoré testujú vakcíny proti koronavírusu. Väčšina týchto útokov bola neúspešná, bližšie nespresnený počet ich však podľa Microsoftu uspel. Kybernetická špionáž prichádza v čase, kedy svetové mocnosti súperia v pretekoch o vakcínu proti koronavírusu, poznamenala agentúra. Spoločnosť Microsoft sa taktiež už dlhodobo snaží o nastavenie celosvetových pravidiel, ktoré by zakázali hackerské útoky proti zdravotníckym zariadeniam.