Guvernér poľskej centrálnej banky Adam Glapiński možno postupoval pri výkone svojej funkcie v rozpore s ústavou. Uviedol to v piatok opozičný líder Donald Tusk, ktorý sa zrejme stane novým poľským premiérom. V Poľsku sa teraz vedie debata o tom, či by sa Glapiński nemal postaviť pred súd. Kritici tvrdia, že porušil nezávislosť centrálnej banky, pretože prispôsoboval menovú politiku potrebám vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá v októbrových voľbách prišla o väčšinu v parlamente. Glapiński obvinenia odmieta.
„Guvernér poľskej centrálnej banky sa nepostaví pred tribunál kvôli tomu či onomu rozhodnutiu týkajúcemu sa menovej politiky," uviedol Tusk. Dodal však, že existuje množstvo signálov toho, že Glapiński „vykonával svoje povinnosti spôsobom, ktorý bol v rozpore s ústavou a právnymi princípmi". Guvernér centrálnej banky podľa Tuska pristupoval osobitným spôsobom k tomu, že by mal byť vo svojej funkcii neutrálny.
Niektorí právnici tvrdia, že program kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky, ktorý centrálna banka začala za pandémie, porušil ústavné pravidlá. Podľa nich sa centrálna banka nesmie podieľať na financovaní vlády. Centrálna banka varovala, že postavenie guvernéra pred súd by spôsobilo ujmu ekonomike, informuje agentúra Reuters. Glapiński sa stal terčom kritiky aj pre výrazné zníženie úrokových sadzieb pred októbrovými voľbami. Podľa niektorý ekonómov stála za týmto znižovaním úrokov snaha pomôcť vládnej strane PiS.
Centrálna banka v septembri prvýkrát po troch rokoch znížila základný úrok, a to o 0,75 percentuálneho bodu. Začiatkom októbra prikročila k redukcii o ďalšiu štvrtinu percentuálneho bodu. Po voľbách, ktoré sa konali v polovici októbra, však znižovanie úrokov pozastavila a na novembrovom zasadnutí ponechala základnú sadzbu na 5,75 percenta. Úroky potom nezmenila ani na decembrovom zasadnutí, ktoré sa konalo tento týždeň.