Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová a desiatky ďalších demonštrantov v pondelok zablokovali vchod do nórskeho ministerstva energetiky. Protestujú tak proti stavbám veterných turbín na území tradične využívanom domorodými pastiermi sobov Sámmi, uviedla agentúra Reuters.

Nórsko vraj porušuje ľudské práva

G. Thunbergová, ktorá je zástankyňou ukončenia svetovej závislosti od uhoľnej energie, uviedla, že prechod na zelenú energiu nemôže byť na úkor práv pôvodných obyvateľov.

„Nórsky štát porušuje ľudské práva a to je absolútne neprijateľné a my musíme byť v tomto boji solidárni," povedala aktivistka pre Reuters, zatiaľ čo s ďalšími demonštrantmi sedela pred hlavným vchodom do budovy ministerstva.

„Práva domorodcov a ľudské práva musia ísť ruka v ruke s ochranou klímy a opatreniami v oblasti klímy. To sa nemôže diať na úkor niektorých ľudí. Potom to nie je klimatická spravodlivosť," dodala Thunbergová.

Hluk straší zvieratá

Nórsky najvyšší súd v roku 2021 rozhodol, že dve veterné elektrárne postavené v centrálnej časti krajiny podľa medzinárodných dohovorov porušujú práva Sámov. Aj po 16 mesiacoch sú však veterné turbíny stále v prevádzke.

Pastieri sobov tvrdia, že pohľad na obrie stroje a hluk, ktorý vydávajú, strašia ich zvieratá a narúšajú ich tradície.

„Sme tu, lebo požadujeme zrušenie turbín a dodržiavanie ľudských práv," povedala sámska hudobníčka a aktivistka Ella Maria Haettaová Isaksenová.

Podľa ministerstva energetiky je konečný osud veterných elektrární aj napriek rozhodnutiu najvyššieho súdu zložitým právnym orieškom. Úrad dúfa, že sa podarí nájsť nejaký kompromis.

Verdikt súdu nehovorí, čo by sa malo diať ďalej so 151 turbínami, ktoré môžu dodávať energiu do približne 100-tisíc nórskych domácností, ani čo by sa malo stať s desiatkami kilometrov ciest vybudovaných pre uľahčenie výstavby.

„Chápeme, že tento prípad je pre pastierov sobov záťažou," uviedol minister energetiky a ropného priemyslu Terje Aasland vo vyhlásení.

„Ministerstvo urobí, čo bude v jeho silách, aby prispelo k jeho vyriešeniu, a aby to netrvalo dlhšie, než je potrebné," dodal.

Medzi vlastníkov fariem Roan Vind a Fosen Vind patrí nemecký podnik Stadtwerke München, nórske energetické spoločnosti Statkraft a TroenderEnergi a švajčiarske firmy Energy Infrastructure Partners a BKW.

„Veríme, že ministerstvo nájde riešenie, ktoré nám umožní pokračovať vo výrobe obnoviteľnej energie aj pri zachovaní práv majiteľov sobov," uviedla spoločnosť Roan Vind vo vyhlásení. BKW oznámila, že očakáva, že turbíny zostanú na mieste s kompenzačnými opatreniami, ktoré zabezpečia, aby boli zaručené práva Sámov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Pastieri sobov dôrazne nesúhlasia s ťažbou kovov vzácnych zemín, ktoré objavili vo Švédsku