Materská spoločnosť Google Alphabet bude spolupracovať s Environmental Defense Fund (EDF), aby pomohla monitorovať emisie metánu pozorované satelitom neziskovej organizácie MethaneSAT, ktorý má budúci mesiac vyletieť na obežnú dráhu rakety SpaceX.
Vysokovýkonný satelit je určený na sledovanie niektorých z najnebezpečnejších emisií skleníkových plynov na svete, uvádza Bloomberg. Cieľom je lepšie identifikovať príležitosti na zníženie emisií do roku 2030.
„Naším poslaním je konať a pomáhať krajinám, spoločnostiam a komunitám rýchlejšie sledovať a znižovať emisie a zároveň dokumentovať ich pokrok,“ povedal hlavný vedecký pracovník EDF Steve Hamburg. „Je to aj o zodpovednosti, ktorá dáva politikom, investorom a verejnosti bezprecedentnú možnosť vidieť a porovnávať tieto výsledky.“
Spojené štáty, Európska únia a Čína minulý rok oznámili úsilie o posilnenie monitorovania a vykazovania metánu v snahe znížiť emisie. Viac ako 150 krajín sa v rámci globálnych prísľubov zaviazalo znížiť emisie silného skleníkového plynu o 30 percent do konca tohto desaťročia v porovnaní s úrovňami v roku 2020. Na summite COP28 ku klimatickým zmenám sa 50 najväčších svetových producentov ropy a zemného plynu zaviazalo výrazne znížiť emisie metánu do roku 2030.
Vedci z EDF použijú Google Cloud computing a storage na spustenie algoritmu, ktorý má pomôcť presne identifikovať, z akých zdrojov emisie pochádzajú. Pripisovanie emisií metánu jednotlivým častiam infraštruktúry a spoločnostiam bolo dosiaľ náročné, pretože niektorí operátori a vlády nezverejňujú vlastníctvo alebo typy zariadení.
Tím Google, ktorý vytvoril služby Google Maps, Street View a Waze, použije AI na identifikáciu ropnej a plynárenskej infraštruktúry; v rámci nej aj vrty alebo skladovacie nádrže, ktoré satelity nemusia spozorovať.