Súťaže v golfe na letných olympijských hrách prebehli v počiatkoch histórie letných olympijských hier, boli súčasťou programu hier iba v rokoch 1900 a 1904. Na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v roku 2009 sa rozhodlo o vrátení golfu na program hier v roku 2016.
V roku 1900 sa na olympijskom turnaji zúčastnilo 12 mužov a 10 žien, o štyri roky neskôr ženskú súťaž neusporiadali a 77 golfistov súťažilo individuálne a v družstvách. Po návrate golfu do olympijského programu sa konajú individuálne súťaže mužov i žien.
Sabatini prekvapil
Pre Slovensko nastala skvelá chvíľa na Olympijských hrách 2020 v Tokiu, keď jeho reprezentant Rory Sabbatini (na snímke) pomerne nečakane získal v tomto športe striebornú medailu. Zlato vybojoval Američan Xander Schauffele, ktorý uspel o jediný úder. O bronz dodatočne bojovalo sedem hráčov v rozstrele a získal ho Taiwančan Pan Cheng-tsung.
Sabbatini získal pre slovenskú výpravu tretí cenný kov. Olympijskou víťazkou sa vo štvrtok 29. júla stala strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková v trape, striebro vybojoval o deň neskôr vodný slalomár Jakub Grigar v K1.
V Tokiu slávnostne otvorili odložené Olympijské hry. Šéf MOV hovorí o momente nádeje
„Ani v najdivokejších snoch sa nám nesnívalo, že by to mohlo dopadnúť takto. Golf je však nevyspytateľný. Vyjde vám jedno kolo a ste v boji o medailu,“ komentoval Sabbatiniho úspech prezident Slovenskej golfovej asociácie (SKGA) Rastislav Antala.
Verili by ste tomu?
Pretože historicky ide iba o štvrtú olympiádu so súťažami v golfe, počet rozdaných medailí je pomerne malý. Slovensko sa v nedeľu 1. augusta v historickej medailovej tabuľke razom ocitlo na piatom mieste po golfových veľmociach USA, rodisku golfu Británii a Kanade, ku ktorým sa so zlatou medailou z Ria pridala aj Južná Kórea.
Pravda, Slovensko sa delí o piate miesto s podobne strieborným Novým Zélandom a Švédskom. Tento stav zatiaľ platí pred konaním ženských súťaží v bielom športe v Tokiu.
Zvyšnými dvomi krajinami v golfovej medailovej elite na OH sú Čína a jej odtrhnutý ostrov Taiwan. Rodisko Roryho Sabbatiniho, Južná Afrika, na svoju medailu ešte len čaká.