Globálny rast dopytu po rope sa v tomto a budúcom roku spomalí na menej ako milión barelov denne. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v najnovšej prognóze, pričom poukázala na zníženie spotreby ropy v Číne v druhom štvrťroku v dôsledku ekonomických problémov.

Globálny dopyt v druhom štvrťroku 2024 vzrástol medziročne o 710-tisíc barelov denne, čo bol najpomalší štvrťročný nárast od konca roka 2022, napísala IEA vo svojej mesačnej správe o rope. Tento pokles dopytu pripísala agentúra najmä zníženiu spotreby v Číne.

„Prvenstvo Číny sa vytráca. Minulý rok sa táto krajina podieľala 70-percentami na raste globálneho dopytu, v rokoch 2024 a 2025 to však klesne na približne 40 percent,“ uviedla IEA.

Okrem toho sa na celom svete vytráca aj vplyv oživenia ekonomík po pandémii. Podľa IEA nevýrazný hospodársky rast, zvýšená energetická efektívnosť a rozširovanie elektromobilov budú pôsobiť ako protivietor dopytu po rope v tomto aj budúcom roku.

IEA v júlovej prognóze predpovedá nárast dopytu po rope v tomto roku o 970-tisíc barelov za deň. To sa oproti júnovému výhľadu do značnej miery nezmenilo. V budúcom roku očakáva jeho zvýšenie o 980-tisíc barelov denne.

Medzitým globálna ponuka ropy v júni vzrástla o 150-tisíc barelov na 102,9 milióna barelov denne. A produkcia v druhom štvrťroku stúpla o 910-tisíc barelov za deň v porovnaní s prvými tromi mesiacmi tohto roka.

IEA dodala, že v roku 2024 očakáva rast globálnej ponuky ropy v priemere o 770-tisíc barelov denne, čím sa jej dodávky zvýšia na rekordných 103 miliónov barelov denne.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Čína zamiešava karty na trhu s ropou. Výhľad čelí rizikám