Globálna produkcia piva vlani klesla o 0,9 percenta alebo 1,7 miliardy litrov na 188 miliárd litrov. Uviedla to v utorok nemecká spoločnosť BarthHaas, najväčší svetový obchodník s chmeľom so sídlom v Norimbergu, vo svojej výročnej správe.

Pokles produkcie piva bol pre obchodníkov s chmeľom prekvapením. „Po miernom raste v roku 2022 napriek nepriaznivým podmienkam sme očakávali malý nárast aj v roku 2023,“ povedal Peter Hintermeier, spolumanažér skupiny.

Najviac piva vyrobila Čína

Nemecko zostáva piatym najväčším svetovým výrobcom piva, hoci jeho produkcia vlani klesla o 3,3 percenta takmer na 8,5 miliardy litrov. Podľa správy BarthHaas sa vlani vyrobilo najviac piva na svete v Číne, a to 35,9 miliardy litrov. Nasledovali USA (19,3 miliardy litrov), Brazília (14,9 miliardy) a Mexiko (14,2 miliardy litrov).

BarthHaas pripomína, že je ťažké predpovedať budúce trendy. „Stále pociťujeme dôsledky vojny na Ukrajine,“ povedal Thomas Raiser, druhý riaditeľ spoločnosti. „Spotrebitelia v mnohých krajinách stonajú pod ťarchou vysokej inflácie. Očakávame preto len stabilnú produkciu piva v aktuálnom roku,“ dodal.

O chmeľ nebude núdza

Uviedol pritom, že o chmeľ v dohľadnej dobe nebude núdza. Úroda bola výrazne bohatšia ako v predchádzajúcom roku, pričom stúpla o 11,5 percenta na 118 415 ton. Svetový trh s chmeľom je presýtený a plocha pôdy venovanej jeho pestovaniu by sa mala zmenšiť, tvrdí BarthHaas.

K určitej redukcii došlo už minulý rok, pričom najväčší pokles produkcie chmeľu bol zaznamenaný v USA. Je však nepravdepodobné, že by vývoj na trhu s chmeľom mal zásadný vplyv na cenu piva, pretože táto zložka nie je významným prvkom celkových výrobných nákladov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke príchod hostí na druhý ročník Trend konferencie pod názvom ženy ženám.
Neprehliadnite

Francúzski producenti alkoholu zápasia s poklesom dopytu