Napätie medzi Tureckom a Gréckom sa prehĺbilo po tom, čo sa turecký minister obrany Hulusi Akar previezol vo vojnovom lietadle F-16 nad Egejským morom. Šlo podľa všetkého o gesto vzdoru, keďže s konkurenčným Gréckom, ďalším členom NATO sa sporia o vojenské využitie vzdušného priestoru. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

H. Akar sa predtým objavil na vojenskom ceremoniáli v centrálnej provincii Eskisehir, kde sľúbil, že Turecko „vždy reagovalo na drzosť Grécka a bude v tom pokračovať“. Sprevádzal ho veliteľ vzdušných síl Atilla Gulan.

Blokáda radaru

Ide o ďalšie potvrdenie vládnuceho napätia medzi oboma národmi. Turecko minulý mesiac obvinilo grécke sily zo zablokovania radaru na tureckom lietadle a prisľúbilo, že záznamy o incidente pošle aj NATO. Grécko všetko poprelo.

„Radarový zámok“ znamená, že radarový systém stíhačky alebo bojového lietadla automaticky sleduje vybraný cieľ a priebeh jeho letu, aby mohol presne zasiahnuť. Niečo také sa často vyskytuje v predstieraných sporoch medzi krajinami, ktoré však nie sú vo vojne. Piloti bojových lietadiel síce mieria na svojich súperov, ale zdržia sa streľby.

Ďalšie spory

V inom nedávnom konflikte Turecko tvrdilo, že Grécko prekročilo dohodnuté limity pre vojenské sily na niektorých gréckych ostrovoch v Egejskom mori. Prebieha tiež spor o turecký prieskum zemného plynu vo vodách Stredozemného mora, kde si teritoriálne práva nárokujú aj Cyprus a Grécko.

Ďalšie dôležité správy

Erdogan na návšteve u prezidenta Putina.
Neprehliadnite

Prešibaný Erdogan: Podporuje vrátenie Krymu do rúk Ukrajincov, no ruské energie mu nesmrdia