Výroba elektriny zo slovenských jadrových blokov v tomto roku zatiaľ jemne zaostáva za plánmi. Ako uviedla hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková, výrobu z jadra v tomto roku ovplyvnili naplánované odstávky. Na štyroch z piatich prevádzkovaných blokoch sa predĺžili, čoho následkom bola nižšia produkcia, akú slovenský dominantný výrobca elektriny plánoval. Ku koncu septembra bola výroba z jadrových blokov na úrovni 97,5 percenta z plánovanej hodnoty.
„Celkovo však Slovenské elektrárne za január až september 2024 dodali do siete 99,6 percenta, čiže takmer v súlade s plánom,“ dodala Oľga Baková.
Atómové elektrárne sa na Slovensku využívajú už pol storočia a patria medzi nízkouhlíkové technológie, to znamená, že pri ich prevádzke sa do ovzdušia nevypúšťajú skleníkové plyny. Sú základnými piliermi energetickej siete na Slovensku. Päť reaktorových blokov – dva v AE Bohunice a ďalšie tri v AE Mochovce, dodáva takmer dve tretiny elektriny spotrebovanej na Slovensku.
Slovenské elektrárne v minulom roku celkovo vyrobili 21,66 terawatthodín elektriny. Čistá dodávka elektriny Slovenských elektrární dosiahla 19,57 terawatthodín. Podiel slovenských jadrových elektrární na dodanej elektrine v minulom roku bol takmer 87 percent. Vďaka mixu energetických zdrojov pozostávajúceho prevažne z jadra a vody (10-percentný podiel) dosiahla spoločnosť historicky najčistejšiu dodávku do siete. Až 96,5 percenta elektriny dodali v roku 2023 bez emisií oxidu uhličitého.
Slovenské elektrárne ukončili v decembri 2023 výrobu z hnedého uhlia v elektrárni Nováky. V marci tohto roku skončila aj výroba z čierneho uhlia v elektrárni Vojany, čo sa pozitívne prejaví predovšetkým na znižovaní emisií skleníkových plynov. Slovenské elektrárne už vyrábajú sto percent elektrickej energie bez priamych emisií oxidu uhličitého.