Najmenej päť nákladov skvapalneného zemného plynu z Ázie zamierilo v posledných dňoch do Európy. Dôvodom sú vyššie ceny plynu po tom, ako Gazprom zastavil dodávky dovozcovi plynu OMV. Rakúska firma totiž pohrozila, že zadrží časť platieb ako kompenzáciu za odškodné 230 miliónov eur, ktoré jej priznala arbitráž. Pre dodávateľov je teraz výhodnejšie posielať plyn do Európy, a nie do Ázie.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v decembri sa v pondelok na burze TTF v Amsterdame vyšplhala na 46 eur za megawatthodinu, čo je najvyššia úroveň od 23. novembra 2023. Tanker Vivert City LNG, ktorý naložil náklad v Rovníkovej Guinei a pôvodne ho mal dopraviť do Bangladéša, sa v piatok odklonil a teraz smeruje k britskému terminálu South Hook. Aj tanker Gaslog Windsor naložený americkým LNG, ktorý smeroval do Číny, zmenil svoj cieľ a plaví sa do britského terminálu v Isle of Grain. Tanker BW Lesmes s nákladom z Nigérie pôvodne smeroval tiež do Číny, ale zmenil smer na britský Isle of Grain.

„Jedným z hlavných dôvodov, prečo lode smerujú do Spojeného kráľovstva, je pravdepodobne fakt, že britské terminály nie sú také vyťažené ako niektoré z hlavných kontinentálnych terminálov. To znamená, že obchodníci mali k dispozícii viac voľných vykladacích slotov, keď sa rozhodli odkloniť ázijské dodávky do Európy,“ povedal analytik spoločnosti ICIS Alex Froley.

Diamond Gas Crystal, ktorý pôvodne smeroval do Južnej Kórey, teraz mieri do Holandska a tanker Flex Vigilant sa odklonil od trasy do Číny a smeruje do Európy, kde čaká na rozkazy. Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu do Európy, hlavnej tranzitnej trasy ruského plynu do Európskej únie, bol v pondelok podľa Gazpromu stabilný. Ukrajina medzitým uviedla, že nepredĺži päťročnú dohodu o tranzite ruského plynu cez svoje územie, ktorá na konci roka vyprší.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 archív Petrohrad - Na archívnej snímke z 10. októbra 2024 šéf ruského energetického koncernu Gazprom Alexej Miller počúva počas medzinárodného fóra o skladovaní zemného plynu v Petrohrade. Ruský producent plynu Gazprom pokračuje v dodávkach plynu do Európy potrubím, ktoré vedie cez Ukrajinu. V pondelok 14. októbra 2024 oznámil, že pošle do čerpacej stanice Sudža v Kurskej oblasti plyn v objeme 42,3 milióna kubických metrov (m3). To je rovnaký objem ako v nedeľu 13. októbra. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Ceny plynu v Európe prudko stúpli. Dôvodom sú obavy z možného prerušenia dodávok z Ruska