V koalícii už došlo k dohode na konečnej verzii, ktorú teraz minister prediskutuje s kolegami na ministerstve.

Mantinely od Pellegriniho

„Po tom, čo to podpíšem, to pôjde do medzirezortného pripomienkového konania,“ informoval s tým, že by sa tak malo stať v priebehu niekoľkých dní. Pripomienkovaný návrh by sa mohol objaviť na júnovej schôdzi parlamentu.

Súčasťou balíka bude i novela statusového zákona Ústavného súdu, ktorú ministerstvo pripravilo v spolupráci s týmto súdnym dvorom. G. Gál tiež potvrdil, že musí dôjsť aj k novele samotnej Ústavy SR.

Naznačil pritom, že v základnom zákone štátu sa zmení kvórum potrebné na zvolenie kandidátov na ústavných sudcov v parlamente, ale aj ďalšie ustanovenia. Pohybuje sa však v mantineloch, ktoré stanovil premiér Peter Pellegrini.

Rozhodovať bude naďalej vládna väčšina

Ústavný súd SR čaká vo februári 2019 zásadná obmena, vymení sa deväť z celkovo jeho 13 sudcov, v novom zložení bude pracovať do roku 2031. Predošlá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) to označila za tému roka 2018 a už na jeho začiatku predstavila v koalícii svoj návrh zmien. Rozhovory vo vládnej trojke o tejto téme však viazli.

Naplno sa rozbehli až po marcovej vládnej kríze, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po stretnutí s predsedníčkou Ústavného súdu SR Ivettou Macejkovou začiatkom mája vyhlásil, že terajšia právna úprava voľby ústavných sudcov je vcelku postačujúca.

Podľa neho však možno hovoriť o zvýšení vekového cenzu pre kandidátov z terajších 40 rokov a o zvýšení kvóra na ich zvolenie v NR SR v tom zmysle, aby bola po novom potrebná absolútna väčšina 76 hlasov poslancov.

Most-Híd presadzoval zásadnejšie zmeny, Lucia Žitňanská však priznala, že ich v koalícii nedokáže presadiť. Benátska komisia Slovensku odporúča, aby o kandidátoch na ústavných sudcov rozhodovala v parlamente kvalifikovaná (napr. trojpätinová) väčšina, čím by sa zabezpečilo, aby tento výber nezávisel iba od vôle vládnej väčšiny.