Profesionálnym vojakom má pri vstupe do rôznych polomilitantných organizácií zabrániť etický kódex profesionálneho vojaka. „Chceme zabrániť, aby profesionálni vojaci aj v rámci osobného voľna cvičili polomilitantov, alebo iných ozbrojencov," ozrejmil.

Niektorí profesionálni vojaci sa podľa netaja tým, že sú aj členmi podobných skupín, pričom v nich využívajú poznatky nadobudnuté v ozbrojených silách. Používanie zbraní, ale aj taktík OS SR polovojenskými skupinami, môže byť nebezpečné.

Pozor na uniformy

„Právna norma už bola daná do legislatívnej rady vlády. Len čo bude schválená, zabráni sa zneužívaniu uniforiem,“ ozrejmil minister. K tomuto kroku pristúpil rezort aj v súvislosti s polovojenskými organizáciami, ako sú napríklad Slovenskí branci.

Zaviedol preto aj novú výstrojnú normu. „Tak ako sme sľúbili, vojak bude mať nárok na dve poľné rovnošaty a jednu služobnú rovnošatu. Na tento účel sme vynaložili 13 miliónov eur na zabezpečenie ich výroby,“ vysvetlil minister.

V zmysle novej legislatívy majú byť nové uniformy a výstrojné súčiastky označené štítkom s nápisom: Vyrobené pre Ozbrojené sily SR.

Branci cvičili s Nočnými vlkmi

Aktuálnu výstroj nebude môcť v zmysle zákona využívať nikto iný než vojaci v aktívnej službe alebo vojaci v zálohe, či výslužbe, a to iba s povolením nadriadeného veliteľa v prípade, že odchádzajú na dôchodok, oznámil P. Gajdoš. Doplnil, že Slovensko vlastní patent na maskáčovú kamufláž vojenských uniforiem.

„Fungovanie takýchto zoskupení, ktoré konajú na vlastnú päsť, môže prispieť k tomu, že v spoločnosti narastie extrémizmus alebo radikalizmus,“ hovoril minister ešte v auguste. V súvislosti s tým podal podnet na preverenie činnosti brancov na Generálnu prokuratúru.

V lete musel rezort obrany na Slovenských brancov reagovať aj preto, že v areáli v Dolnej Krupej cvičili na vyradených obrnených vozidlách spolu so slovenskou pobočkou kriminálnej ruskej organizácie Noční vlci. Ministerstvo si vojenskú techniku vrátane tanku vyžiadalo naspäť.