Hosťom relácie Karty na stôl bol predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa, ktorý koncom júla opustil klub OĽaNO a stal sa členom klubu strany Sloboda a Solidarita. V relácii prezradil, kedy začal nad odchodom z hnutia uvažovať. „Moje kroky k izolácii začali už po hlasovaní o prelamovaní veta prezidentky, kde som mal informácie, že čo všetko ma čaká,“ povedal.

Poslednou kvapkou preňho bola možná spolupráca s poslancami ĽSNS či ich odídencami, ktorá prichádza do úvahy, ak sa spor medzi OĽaNO a SaS nevyrieši. „Bolo to vyhlásenie po rokovaní premiéra s prezidentkou, že vytvorenie menšinovej vlády je reálnym scenárom nad ktorým sa uvažuje,“ vysvetlil.

Takýto reálny scenár podľa jeho slov nevychádza nijako ináč, iba za podpory rôznych „extrémistov a radikálov, ktorých v Národnej rade SR máme, prípadne rôznych fašistov.“

Dohoda s fašistami

Na otázku, či s týmito poslancami existuje dohoda o spolupráci odpovedal nejednoznačne, pričom poukázal na skúsenosti z minulosti: „Viacerí moji kolegovia koketovali v minulosti s týmito extrémistami, dokonca s fašistami pri rôznych zákonoch alebo voľbách rôznych ľudí do rôznych funkcií, kedy sa hľadali hlasy,“ dodal s tým, že v kuloároch boli rokovania s tarabovcami alebo s kotlebovcami. Ako príklad spomenul Györgya Gyimesiho, ktorý s exkotlebovcom Tomášom Tarabom (Život) predložil návrh zákona, ktorý by mal zakázať dúhové vlajky na úradných budovách.

Dostal viacero ponúk

Poslanec, zdá sa, nemá núdzu o potenciálnych partnerov v ťažkých časoch. Ponuka zo strany SaS totiž nebola jediná. „Ja som dostal viac ponúk,“ prezradil poslanec. Tie mal dostať krátko po zverejnení svojho rozhodnutia OĽaNO opustiť. To, kam by smerovali jeho profesijné kroky, však zvažoval dlhší čas. „Bolo to niekoľko týždňov,“ spresnil Krúpa s tým, že kým sa rozhodol o prestupe do SaS, uskutočnilo sa niekoľko rokovaní.

Slabá organizácia OĽaNO

K rozhodnutiu opustiť OĽaNO zrejme prispela aj podľa jeho slov slabá organizácia klubu. „Taká tá organizácia alebo fungovanie alebo systém klubu je na nízkej úrovni. Je to niekedy až smiešne alebo smutné, keď vidíte, že sa ide hlasovať a šéf klubu musí behať medzi vlastnými poslancami a pýtať sa ich, ako budú hlasovať,“ spomenul s tým, že sám si to vysvetľuje veľkou rôznorodosťou poslancov v klube. Problémom je vraj aj to, že niektorí poslanci uverili vo svoju vlastnú výnimočnosť.

Napriek tomu však svojich bývalých straníckych kolegov nebude presviedčať, aby šli za ním. „Ja nikoho so sebou sťahovať nechcem,“ potvrdil s tým, že o svojom odchode nikoho neinformoval ani nikoho nelanáril, aby urobil podobný krok spolu s ním.

Viac o odchode Juraja Krúpu z klubu OĽaNO, armádnych tendroch, rusko-ukrajinskom konflikte ale tiež o tom, či v klube SaS zabojuje o stoličku ministra, sa dozviete v celom rozhovore.

Ďalšie dôležité správy

Juraj Krúpa vstup poslanecký klub
Neprehliadnite

Poslanec Juraj Krúpa vstupuje do poslaneckého klubu SaS

Poslanec Juraj Krúpa.
Neprehliadnite

S extrémistami nie. Poslanec Juraj Krúpa odchádza z klubu OĽANO