Vyzeralo to, akoby francúzsky prezident Emmanuel Macron chcel zamávať na francúzske odbory červenou handrou. V stredu večer zaujal odbojný postoj počas jedného zo svojich  hodinových televíznych vystúpení, ku ktorým siaha vždy v čase kríz.

Či už išlo o protesty tzv. žltých viest, koronavírusové lockdowny, alebo v tomto prípade čerpacie stanice, ktoré zívajú prázdnotou v dôsledku celoštátneho štrajku pracovníkov v ropnom priemysle, píše The Telegraph.

„Úlohou štátu nie je zasahovať do rozhovorov o platoch v súkromných spoločnostiach,“ povedal prezident, ale v nasledujúcej vete si hneď stihol protirečiť.

Vyhlásil totiž, že štát nariadi štrajkujúcim pracovníkom rafinérie Esso-ExxonMobil, aby sa vrátili do práce a otvorili zablokované ropné zásobníky a odbremenili tak čerpacie stanice v parížskom regióne. "Situácia sa vráti do normálu do týždňa," sľúbil.

Jeho cieľom, ako aj cieľom premiérky Élisabeth Borneovej (ktorá v ten deň oznámila samostatné rekvizície) bolo nepochybne vystupovať ako záchranca verejnosti. Ale ako to často býva, keď má problémy, Macron zle odhadol náladu, ktorá v národe vládne, a strelil si vlastný gól. Francúzi väčšinou podporujú štrajky, aj keby nemali čo jesť.

V mnohých francúzskych vidieckych oblastiach nie je možné udržať si zamestnanie alebo odviezť deti do školy bez toho, aby ste vlastnili auto. V celej krajine boli totiž zrušené viaceré lokálky a autobusová doprava tento nedostatok nedokáže kompenzovať.  

Napriek rastúcim životným nákladom sa však Francúzi obávajú porušovania svojich práv (v tomto prípade ústavného práva na štrajk), najmä keď ide o precedens.

Ďalšie dôležité správy

French,President,Emmanuel,Macron,During,A,Meeting,With,Governor,Of
Neprehliadnite

Francúzi sú v štrajkoch rokmi trénovaní. V energetickej kríze však majú protesty inú príchuť