Nepokojom na tichomorskom súostroví Nová Kaledónia by mal byť koniec. Francúzska vláda sa snaží znovu získať kontrolu nad týmto územím, uviedol podľa Bloombergu francúzsky splnomocnenec v Novej Kaledónii Louis Le Franc.

V dôsledku nepokojov vyhlásilo Francúzsko v stredu (15. mája) výnimočný stav, ktorý má trvať 12 dní. Na území rozmiestnilo svojich vojakov, ktorých úlohou je potlačiť násilné protesty separatistických skupín. Výnimkou posledného týždňa neboli ani podpálené autá, zničené obchody a improvizované barikády pozdĺž ciest. Francúzsko následne vyhlásilo zákaz vychádzania a zakázalo platformu Tik-Tok.

Protesty vypukli v pondelok pre ústavnú reformu volebného systému, ktorá by tisícom francúzskych občanov žijúcich v Novej Kaledónii umožnila voliť v provinčných voľbách. Novelu napokon v utorok schválila dolná komora francúzskeho parlamentu. Domorodé obyvateľstvo sa obáva, že v dôsledku tejto zmeny stratí časť svojho vplyvu.

 „Prídu významné posily,“ povedal L. Le Franc. Pomôžu obnoviť autoritu v „oblastiach, kde to nemáme pod kontrolou“.

Násilnosti narušili produkciu niklu, ktorého výroba je pre toto územie kľúčová. V dôsledku turbulencií došlo aj k obmedzeniu prevádzky francúzskej ťažobnej spoločnosti Eramet.

Podľa amerického geologického úradu USGS bola Nová Kaledónia v minulom roku tretím najväčším svetovým producentom kovu potrebného pre výrobu batérií, čo predstavuje približne šesť percent celosvetovej produkcie.

V Novej Kaledónii sa v roku 2021 uskutočnilo referendum o nezávislosti, v ktorom drvivá väčšina účastníkov hlasovala za zachovanie štatútu francúzskeho zámorského územia. Referendá o nezávislosti sa na súostroví konali aj v rokoch 2018 a 2020.

Ďalšie dôležité správy

WA 62 Paríž -  Francúzsky prezident Emmanuel Macron vystupuje s prejavom o ďalšom smerovaní svojej európskej politiky na univerzite Sorbonne v Paríži vo štvrtok 25. apríla 2024. FOTO TASR/AP 

French President Emmanuel Macron delivers a speech on Europe in the amphitheater of the Sorbonne University, Thursday, April 25 in Paris. 2024. French President Emmanuel Macron will outline his vision for Europe as a more assertive global power at the backdrop of war in Ukraine, security, and economic chal
Neprehliadnite

Emmanuel Macron je ochotný obetovať francúzske banky v mene jednotného európskeho trhu