Štát má právo penalizovať nákup sexuálnych služieb, rozhodol vo štvrtok Európsky súd pre ľudské práva (ECHR) v Štrasburgu. Potvrdil tak platnosť francúzskeho zákona z roku 2016, ktorý zaviedol pokutu 1 500 eur pre platiacich klientov sexuálnych pracovníčok a pracovníkov. Na súd sa s kritikou zákona obrátili samotné prostitútky, zákon im podľa nich zhoršuje pracovné podmienky a ohrozuje zdravie.
Problematický zákon
„Problematika spojená s prostitúciou vyvoláva veľmi citlivé morálne a etické otázky, ktoré ústia vo veľmi odlišné názory,“ uviedol súd vo svojom rozhodnutí. Zhoda na tom, aký je najlepší prístup k prostitúcii, podľa súdu neexistuje ani medzi odbornými inštitúciami ani medzi členskými štátmi Rady Európy, ktorá je zriaďovateľom súdu v Štrasburgu. Všeobecná a dôsledná penalizácia platieb za sexuálne služby ako nástroj boja proti obchodovaniu s ľuďmi je naďalej sporná, dodáva ECHR.
Na súd sa obrátilo 261 mužov a žien rôznych národností, ktorí pôsobia ako legálni sexuálni pracovníci vo Francúzsku. Kritizujú zákon, ktorý prestal postihovať verbovanie prostitútok, ale začal postihovať klientov. Za opakované platenie za sexuálne služby hrozia pokuty do 3 750 eur. V praxi sa ale pokuty vymeriavajú zriedka.
Prostitútky, ktorých svedectvo cituje súd, uviedli, že s novým zákonom klesol počet klientov. Ony sú tak nútené si menej vyberať a prijímať aj klientov, praktiky či ceny, ktoré predtým mohli odmietať. Je tiež ťažšie presadiť si u klienta používanie prezervatívu, častejšie je aj násilné správanie alebo krádeže, uviedli ženy, ktoré sa obrátili na súd.
Rozdielne vnímanie zákona
„Rozhodnutie ECHR potvrdzuje abolicionistický postoj Francúzska. Telá žien nie sú na predaj. Túžbu si nemožno kúpiť,“ privítala rozhodnutie francúzska ministerka pre rovnosť žien a mužov Aurore Bergéová. „Obete prostitúcie budú vždy chránené,“ zdôraznila ministerka a dodala, že štát bude naďalej stíhať všetkých, ktorí nabádajú k prostitúcii alebo z nej profitujú.
Výrokom súdu je naopak sklamaná Sarah-Mária Mafessoliová, ktorá má vo francúzskej pobočke organizácie Médecins du Monde na starosti problematiku sexuálnych pracovníkov. Súd podľa nej síce uznal, že penalizácia má negatívny vplyv na sexuálnych pracovníkov, ale odmietol Francúzsko za jej postoj odsúdiť.