Oficiálne výsledky nedeľňajšieho druhého kola volieb potvrdili, že francúzsky prezident Emmanuel Macron prišiel o doterajšiu väčšinu kresiel v parlamente. V 577-člennom Národnom zhromaždení bude mať jeho blok iba 245 kresiel.
Vyplýva to z konečných výsledkov hlasovania, ktoré v noci na pondelok zverejnilo francúzske ministerstvo vnútra. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Volebný neúspech a sklamanie
Prezidentova centristická aliancia Spolu! (Ensemble!) skončila síce s výrazným náskokom na prvom mieste, v dolnej komore parlamentu však získala len 245 kresiel, teda o 44 menej, než potrebovala na zaistenie absolútnej väčšiny, vyplýva z prepočtov AFP.
Ministri v súčasnej Macronovej vláde priznali, že volebné zisky koalície - ktorá podľa prognóz stratila väčšinu kresiel - sú ,,sklamaním".
Druhá skončila ľavicová koalícia Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES) pod vedením Jeana-Luca Mélenchona, ktorej poslanci v novozvolenom Národnom zhromaždení obsadia 135 kresiel.
Líder ľavice Jean-Luc Mélenchon, ktorý sa svojim stúpencom prihovoril v metropole Paríž, nazval nedeľňajšie výsledky ,,predovšetkým volebným neúspechom" prezidenta Macrona.
Úspech pre krajných pravičiarov
Výrazné zisky zaznamenala aj krajne pravicová strana Národné zhromaždenie (RN) Marine Le Penovej, ktorá si podľa AFP vybojovala 89 kresiel a stala sa tak najsilnejším pravicovým zoskupením v parlamente.
Do budúceho Národného zhromaždenia tak Le Penová podľa svojich slov pošle ,,zďaleka" najvyšší počet poslancov.
,,Táto skupina (poslancov) bude zďaleka najväčšia v histórii našej politickej rodiny," povedala Le Penová pred svojimi sláviacimi priaznivcami v meste Henin-Beaumont na severe Francúzska.
Analytici predpovedajú, že po strate parlamentnej väčšiny čaká Macrona, ktorý bol v apríli znovuzvolený na druhé funkčné obdobie, náročné obdobie vládnutia a ťažkosti pri presadzovaní avizovaných reformných plánov. Podľa pozorovateľov sa bude zrejme musieť dohovárať o schvaľovaní jednotlivých zákonov s pravicovými stranami, alebo sa pokúsiť získať na svoju stranu časť opozičných alebo nezávislých poslancov.
Riziko pre politický vývoj vo Francúzsku
Premiérka Élisabeth Borneová avizovala, že hneď od pondelka začne hľadať spojencov v záujme vytvorenia ,,fungujúcej parlamentnej väčšiny". Reagovala tak na prognózy výsledkov nedeľňajšieho druhého kola volieb, podľa ktorých prezidentova aliancia stratila väčšinu kresiel v dolnej komore parlamentu.
Priznala však, že povolebná situácia, v ktorej žiaden z blokov nedisponuje väčšinou kresiel, predstavuje riziko pre politický vývoj v krajine. ,,Táto situácia predstavuje pre našu krajinu riziko, vzhľadom na výzvy, ktoré musíme zvládnuť," povedala Borneová v povolebnom televíznom vystúpení.
Macrona podľa analytikov čaká zrejme náročné obdobie vládnutia, čo by výrazne skomplikovalo jeho plány na zavádzanie reforiem. V takomto prípade sa bude musieť pravdepodobne dohovárať o schvaľovaní jednotlivých zákonov s pravicovými stranami. Mohol by sa tiež pokúsiť získať na svoju stranu časť opozičných alebo nezávislých poslancov.