Francúzsko zaplatilo Rusku tento rok za skvapalnený zemný plyn (LNG) viac ako 600 miliónov eur. To je najvyšší nárast v rámci krajín EÚ (čo je najviac zo všetkých členských štátov EÚ). Prezident Emmanuel Macron sa popri tom stavia do pozície jedného z najvernejších obhajcov Ukrajiny, píše portál Politico.

Za prvé tri mesiace tohto roka vzrástli dodávky ruského LNG do Francúzska v porovnaní s minulým rokom viac ako do ktorejkoľvek inej krajiny Únie, vyplýva z údajov analyzovaných fínskym think-tankom Centrum pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA). „Nemôže to byť tak, že Francúzsko na jednej strane hovorí, že musíme byť voči Rusku prísni, a na druhej strane tam posiela veľké peniaze,“ uviedol nemenovaný diplomat z jednej z členských krajín EÚ.

K rozkvetu obchodu s plynom medzi Parížom a Moskvou došlo v čase, keď sa E. Macron snaží zaujať tvrdší postoj na podporu Kyjeva. V marci dokonca nevylúčil vyslanie vojenských jednotiek na Ukrajinu a vyzval spojencov, aby neboli „zbabelí“ pri obrane Kyjeva. Francúzsko však trvá na tom, že jeho nákupy plynu sú nevyhnutné na udržanie dodávok do domácností v celej Európe a že je viazané dlhodobou dohodou s Ruskom.

EÚ predstavila plán na ukončenie závislosti eurobloku od dovozu fosílnych palív z Moskvy do roku 2027. Zatiaľ sa z veľkej časti dodržiava. Hoci niektorí v Únii naďalej nakupujú jadrové palivo a časť plynu z Ruska, podarilo sa jej znížiť závislosť na ruskom plyne približne na dve tretiny. Platí všeobecný zákaz dovozu uhlia a ropy po mori. Podobné snahy v prípade LNG však stroskotali. Krajiny EÚ zaň vlani zaplatili Moskve spolu viac ako osem miliárd eur, uvádza CREA.

Francúzsko nie je zďaleka jediným odberateľom. Najmenej deväť krajín EÚ naďalej nakupuje ruský LNG. Francúzsko však vedie z hľadiska dovezeného objemu plynu v roku 2024, keď ho už nakúpilo 1,5 milióna ton. Nasledujú Belgicko, Španielsko a Holandsko.

Ďalšie dôležité správy

SY 28 Perzský záliv - Francúzska jadrová lietadlová loď Charles de Gaulle pláva v Perzskom zálive 12. januára 2016. Francúzska lietadlová loď sa pripojila k protiislamskej koalícii v novembri 2015, kedy Francúzsko zintenzívnilo nálety proti pozíciam IS v Sýrii a v Iraku po atentátoch v Paríži. FOTO TASR/AP 
France's flagship Charles de Gaulle aircraft carrier navigates in the Persian Gulf, Tuesday, Jan. 12, 2016. The Charles de Gaulle joined the U.S.- led coalition against Islamic State in Nove
Neprehliadnite

Francúzsko sa pripravuje na námornú vojnu proti nepriateľovi, ktorý „nás chce zničiť“